Matkuksen kauppakeskusalueen rakentaminen alkoi Kuopiossa
Itä-Suomen suurimpiin kauppakeskusalueisiin kuuluvan Matkuksen rakennustyöt ovat alkaneet Kuopion eteläpuolella. Matkuksen kauppakeskus- ja yritysalueen kokonaisala on 60 hehtaaria. Alueelle on kaavoitettu rakennusoikeutta 250 000 kerrosneliömetriä, joista kaupan toimijoille on varattu noin 170 000 kerrosneliömetriä.

Matkuksen alue sijaitsee Hiltulanlahdessa Savon radan ja vanhan viitostien välisellä alueella Matkusjärven pohjoispuolella, noin 11 kilometriä Kuopion keskustasta etelään. Alueen halkaisee moottoritie.
Moottoritien ylittävän sillan ja moottoritieliittymien urakkasopimukset allekirjoitettiin torstaina. Noin 2,8 miljoonaa euroa maksavien siltojen ja liittymien on määrä valmistua syyskuussa.
Kuopion kaupunki on varannut Matkuksen alueen rakentamiseen tänä vuonna noin seitsemän miljoonaa euroa.
– Hanke toteutetaan nopealla aikataululla ja useassa eri urakassa. Yritykset pääsevät käynnistämään rakennushankkeensa alueella ensi syksyn ja kevään 2009 aikana, kertoo katupäällikkö Ismo Heikkinen kaupungin teknisestä virastosta.
Kaupan alan rakentaminen on nyt poikkeuksellisen vilkasta Kuopion seudulla. Keskiviikkona YIT kertoi rakentavansa Kuopion pohjoispuolelle Siilinjärven Vuorelaan uuden kauppakeskuksen vuosina 2008-2012. Green Valley -työnimellä kulkevalle kauppakeskukselle kaavoitetaan noin 18 hehtaarin alue moottoritien ja vanhan viitostien risteysalueelle. Tälle kauppapaikalle rakennusoikeutta on tulossa noin 56 000 kerrosneliömetriä.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Matkuksen kauppakeskusalueen rakentaminen alkoi Kuopiossa”