Talonrakentamisen pohjatyöt halpenivat neljänneksellä
Rakentaminen on halventunut selvästi pääkaupunkiseudulla viime syksystä. Rakennusmateriaaleissa laskua on tullut keskimäärin 5 prosenttia ja suoritteissa eli lähinnä aliurakoissa noin 7 prosenttia, kertoo Tocomanin Rakennuslehdelle tekemä kustannusraportti. Keskituntiansiot ovat laskeneet viidellä prosentilla ja tilavuuskaivu 24,5 prosentilla.
Rakentaminen on halventunut selvästi pääkaupunkiseudulla viime syksystä. Rakennusmateriaaleissa laskua on tullut keskimäärin 5 prosenttia ja suoritteissa eli lähinnä aliurakoissa noin 7 prosenttia, kertoo Tocomanin Rakennuslehdelle tekemä kustannusraportti. Keskituntiansiot ovat laskeneet viidellä prosentilla ja tilavuuskaivu 24,5 prosentilla.

Rakennusmateriaalien hinnat ovat maaleja ja muutamia sementtipohjaisia, muutaman harvan yrityksen valmistamia materiaaleja lukuun ottamatta halventuneet selvästi. Sementin hinnannousu onkin jo lisännyt tuontipaineita.
Maarakentamiseen liittyvien tuotteiden noin 5 prosentin ja betonielementtien 5-10 prosentin hinnanlasku sekä terästuotteiden 10-25 prosentin lasku on ollut yleistä hintatasoa voimakkaampaa.
Hinnat ovat laskeneet jyrkimmin niissä tuoteryhmissä, joissa hinnat nousivat eniten 2007 lopussa ja vuoden 2008 alussa. Esimerkiksi betoniteräs on halventunut 24 prosenttia, vaikka sen raaka-aineen, romuraudan rajut hintaheilahtelut tasaantuivatkin loppvuodesta.
Puutuotteissa teollisuuden kilpailutilannetta kiristää vientimarkkinoiden ongelmat, joita kysynnän heikentymisen lisäksi rasittavat keskeisten kilpailijamaidemme Ruotsin ja Venäjän valuuttojen arvojen laskut 20 ja 30 prosentilla suhteessa euroon.
Ammattimiehen tuntipalkka on pääkaupunkiseudun työmailla 21,5- 24,5 euroa ja maaliskuussa siihen on tulossa vielä 6,2 prosentin korotus. Käytännössä tästä korotuksesta päästään nauttimaan vain teollisuudessa, sillä työmailla palkat perustuvat urakoihin. Niissä tarjontaa riittää siinä määrin, että keskituntiansio on laskenut syksystä noin 5 prosenttia. Työmiehet ovat joutuneet tinkimään nousukauden liukumista, minkä vuoksi pääkaupunkiseudun ansiotasoero muuhun Suomeen on kaventunut.
Maanrakennustöiden hintojen noin 20 prosentin lasku johtuu osin kausivaihtelusta osin siitä, että talonrakentamisen pohjatyöt ovat todella vähissä. Esimerkiksi tilavuuskaivu on halventunut 24,5 prosenttia ja soratäyttö konetyönä kuljetuksineen 22,7 prosenttia. Talonrakentamisessa toimineet maarakentajat ovat joutuneet nyt hakemaan uusia töitä tiepuolelta, mikä osaltaan on pudottanut infraurakoiden hintatasoa. Asuntorakentamisen aloitusten romahdus heijastuu erityisen voimakkaasti myös julkisivuelementtien tekijöiden näkymiin.
Lue lisää kustannuksista torstaina ilmestyvästä Rakennuslehdestä. Kustannustaulukot ovat luettavissa myös netissä.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Talonrakentamisen pohjatyöt halpenivat neljänneksellä”