Suomen korkeimmat asuintornit kaupunkisuunnittelulautakunnan käsittelyyn
Espoon Keilaniemeen suunnitellaan neljän 32-40-kerroksisen asuintornitalon rakentamista metroaseman yhteyteen. Kehä I:n kattaminen Karhusaarentien kohdalta mahdollistaa tornitalojen rakentamisen. Keilaniemi Towers -asuintorneista tulee valmistuessaan Suomen korkeimmat asuintalot. Kaupunkisuunnittelulautakunta käsittelee kokouksessaan 27. huhtikuuta asemakaavaehdotuksen asettamista nähtäville. Espoon kaupunki on myöntänyt SRV Yhtiöt Oyj:lle suunnitteluvarauksen alueelle kuluvan vuoden loppuun asti.

Espoon Keilaniemeen suunnitellaan neljän 32-40-kerroksisen asuintornitalon rakentamista metroaseman yhteyteen. Kehä I:n kattaminen Karhusaarentien kohdalta mahdollistaa tornitalojen rakentamisen. Keilaniemi Towers -asuintorneista tulee valmistuessaan Suomen korkeimmat asuintalot. Kaupunkisuunnittelulautakunta käsittelee kokouksessaan 27. huhtikuuta asemakaavaehdotuksen asettamista nähtäville. Espoon kaupunki on myöntänyt SRV Yhtiöt Oyj:lle suunnitteluvarauksen alueelle kuluvan vuoden loppuun asti.
Kaavanmuutosalueen pinta-ala on noin 12,5 hehtaaria. Suunnittelualueella on asuinrakennusoikeutta noin 82 000 kerrosneliömetriä ja toimistorakennusoikeutta 9 000 kerrosneliömetriä. Tornitalojen juureen tulee myös pysäköintilaitos, jossa on kaksi maanpäällistä kerrosta ja kaksi maanalaista kerrosta. Pysäköintilaitokseen tulee myös metroliikenteen liityntäpysäköintiä.
Tornitalohankkeen yhteydessä Kehä I siirretään tunneliin Keilaniemen ja Tapiolan Itärannan välillä noin 500 metrin matkalta. Kehä I:n painaminen betonitunneliin ja päällystäminen puistokannella laajentaa nykyisiä virkistysalueita ja kevyen liikenteen yhteyksiä vähentäen samalla liikennemelua alueella, etenkin Itärannan nykyisellä asuntoalueella.
Asuintornitalot liittyvät kaupunkikuvalliselta ilmeeltään Keilaniemen korkeiden toimistorakennusten alueeseen. Uusi puistokansi, Keilaniemenpuisto, yhdistää alueen viheryhteydellä Tapiolaan ja muodostaa uuden reuna-alueen Tapiolan puutarhakaupungin suuntaan.
Kaava toteuttaa Tapiolan suuralueen kehittämissuunnitelmaa ja strategista linjausta yhdistäen Keilaniemen, Tapiolan ja Otaniemen aluetta (T3-alue).
Asuintornitalohanke on ollut vireillä jo useamman vuoden ajan. Kaupunginhallitus varasi alueen jo vuoden 2008 alussa SRV Viitoset Oy:lle sen selvittämiseksi, voidaanko alueelle toteuttaa asuintornitaloja. Myöhemmin SRV:n suunnitteluvarausta on jatkettu jo kahteen kertaan. Nyt SRV:n suunnitteluvaraus on voimassa 31.12.2011 asti.
Niittykumpuun ja Olariin lisää asuntoja
Espoon kaupunkisuunnittelulautakunta käsittelee ensi viikon kokouksessaan myös kahta muuta merkittävää asuinrakentamista koskevaa asemakaavaa.
Niittykummun tulevan metroaseman ympäristö rakennetaan keskustamaiseksi palvelujen ja asumisen alueeksi. Asukasmäärä lisääntyy 3 700 asukkaalla. Toteutuneena alueella tulee asumaan yhteensä 4 500 asukasta. Alueelle osoitetaan myös kaksi päivittäistavaramyymälää, ei kuitenkaan vähittäiskaupan suuryksiköitä.
Kalliolähteen alueelle Olariin puolestaan suunnitellaan asuinaluetta runsaalle 1 200 asukkaalle. Asumiselle kaavoitettujen kortteleiden pinta-ala on noin kahdeksan hehtaaria. Koko alueen pinta-ala on 32 hehtaaria, ja se sijaitsee Puolarmetsän sairaalan itäpuolella. Tällä hetkellä alueella on vain muutama rintamamiestalo. Alueelle on tarkoitus rakentaa pientaloja ja enintään kuusikerroksisia kerrostaloja.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Suomen korkeimmat asuintornit kaupunkisuunnittelulautakunnan käsittelyyn”