Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Yle: Hitaat lupaprosessit hankaloittavat tuulivoiman rakentamista

Hallituksen tavoitteena on, että Suomessa olisi kymmenen vuoden kuluttua jopa 800 tuulivoimalaa enemmän kuin nykyään. Maanantaina 27. elokuuta valmistunut raportti nimeää tavoitteen saavuttamisen suurimmiksi esteiksi jäykät lupaprosessit sekä lentoesterajoitukset.

Hallituksen tavoitteena on, että Suomessa olisi kymmenen vuoden kuluttua jopa 800 tuulivoimalaa enemmän kuin nykyään. Maanantaina 27. elokuuta valmistunut raportti nimeää tavoitteen saavuttamisen suurimmiksi esteiksi jäykät lupaprosessit sekä lentoesterajoitukset.

Kuuntele juttu

Puolet Suomessa vireille laitetuista 200 tuulivoimahankkeesta on tällä hetkellä pysähdyksissä. Rahasta ei kuitenkaan ole kyse. ”Eivät hankkeet näytä rahapulan takia takkuavan. Lupaprosessit ovat hitaita, ja viranomaistyö vie kohtuuttomasti aikaa”, selvitysmies Lauri Tarasti toteaa Ylelle.

Lupaprosessien lisäksi tuuliturbiinien rakentamista hankaloittavat lentoesterajoitukset.
”Tällä hetkellä Suomen pinta-alasta yli kolmannes on kiinni lentoesteluvissa. Tässä on menty liian pitkälle. Täytyy huomioida että maa-alueille on muutakin käyttöä kuin lentäminen.”

Kolmantena esteenä tuulivoimaloille Tarasti mainitsee puolustusvoimien tutkajärjestelmän, johon tuulivoimalat aiheuttavat katvealueita. Selvitysmiehen mukaan tutkajärjestelmän vaihtaminen sellaiseen, jota tuulivoimalat eivät häiritse, on vain rahakysymys.

Hallitukselle selvityksen pohjalta esitetyt uusiutuvien energiamuotojen edistämistoimet vaatisivat vuoden 2013 talousarvioon usean miljoonan euron lisäyksen.

Elinkeinoministeri Jyri Häkämies (kok.) uskoo hallituksen tuulivoimatavoitteen toteutuvan riippumatta selvityksessä havaituista esteistä. Ministeri kertoo Ylelle, että hallitus käsittelee asiaa budjettiriihessään.

Ylen uutinen aiheesta löytyy tästä.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Yle: Hitaat lupaprosessit hankaloittavat tuulivoiman rakentamista”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat