Osa Ely-keskusten tehtävistä aluehallintoviranomaisille Aveille
Selvityshenkilö Lauri Tarasti ehdottaa osaa nykyisille Ely-keskuksille kuuluvista tehtävistä siirrettäväksi kaikille maakunnille, osaa viidelle maakunnalle ja osaaa aluehallintoviranomaisten Avien tehtäväksi,

Tarasti ehdottaa Ely-keskuksia lakkautettaviksi. Periaatteeena niiden tehtävien jaossa on, että tehtävät tulisi lähtökohtaisesti siirtää uusille maakunnille. Nykyisten TE-toimistojen järjestämisvastuu siirtyisi maaakunnille.
Osa Ely-keskuksissa hoidettavista ympäristöministeriön hallinnonalan tehtävistä on kuitenkin niin valtiollisia ja vaikutusalaltaan maakuntia laajempia, että hän ehdottaa ne säädettäväksi aluehallintovirastojen Avien tehtäviksi. Aluehallintovirastojen toimivaltaa muutetaan samalla valtakunnalliseksi, ja yksi niistä nimetään pääaluehallintoviraastoksi.
Maakunnille siirrettäisiin myös kuntien alueidenkäytön suunnittelun ohjaus- ja edistämistehtävät, vesihuolto ja hajajätevesiasiat, kuntien rakennustoimen järjestämisen edistämis- ja ohjaustehtävät, rakennusperintöavustustehtävät, rakennusvalvontatehtävät sekä erityisryhmille tarkoitettujen asuntohankkeiden puoltaminen.
Viidelle maakunnalle siirtyisivät maastoliiikennelain, vesiliikennelain ja ulkoilulain tehtävät.
Aluehallintovirastoon Tarasti ehdottaa siirrettäväksi alueidenkäytön suunnittelun valvontakeinot merkityksiltään valtakunnallisissa asioissa sekä valtakunnallisista alueidenkäytän intresseistä huolehtimisen, rakennusperinnön suojelutehtävät, ympäristönsuojelun ja sen valvontatehtävät, luonnonsuojelun ja sen valvontatehtävät, vesien ja merenhoidon tehtävät, vesien tilan seurannan sekä vesilain mukaiset valvontatehtävät.
Tätä artikkelia on kommentoitu kerran
Yksi vastaus artikkeliin “Osa Ely-keskusten tehtävistä aluehallintoviranomaisille Aveille”
Suunta on nyt oikea. Vielä pitäisi yhdistellä, yli maakuntarajojen.