Rakennusliiton tilastot: Päivärahan saajia jo puolet enemmän kuin viime syksynä
Korkeinta työttömyys oli tilastojen mukaan Kainuussa, Lapissa sekä Itä- ja Keski-Suomessa.

Työttömyysluvut alkavat synkistyä myös rakennusalalla. Rakennusliiton tilastojen mukaan alan työttömyyskassa maksoi syyskuussa päivärahoja 49 prosenttia enemmän kuin vuoden 2019 syyskuussa.
Päivärahalla olevia kassan jäseniä oli 1 822 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Yhteensä päivärahaa tai vuorottelukorvausta sai 5 530 kassan jäsentä. Lomautusajan päivärahan saajia oli syyskuussa 1 662 henkilöä ja maksettuja lomautusajan ansiopäivärahapäiviä oli 29 314 päivää.
Korkeinta työttömyys oli tilastojen mukaan Kainuun alueella (15,8 prosenttia) ja matalinta Uudellamaalla (8,7 prosenttia). Myös Lapin (15,6 prosenttia), Itä-Suomen (14,3 prosenttia) ja Keski-Suomen (14,1 prosenttia) alueella päivärahan saajien lukumäärä oli kasvanut selvästi.
Loka–joulukuun ennusteet ovatkin entistä synkemmät ja päivärahan saajien määrä ennakoidaan kasvavan tasaisesti noin 7 800 henkilöön vuoden loppuun mennessä.
Myös infraurakoitsijoiden tilauskannan pituus on romahtanut alle puoleen vuoden takaisesta. Tilauskannan pituus on nyt alle 4 kuukautta, kun se vuosi sitten samaan aikaan oli 8,25 kuukautta.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Rakennusliiton tilastot: Päivärahan saajia jo puolet enemmän kuin viime syksynä”