Kokeile kuukausi maksutta

”En ole nähnyt 30-vuotisella urallani kertaakaan” – Oulun kaupunki on perinyt Uroksen pääomistajan hotellihankkeelta lähes miljoonan sanktiot

Vuonna 2017 alkunsa saanut hotellihanke on viivästynyt useaan otteeseen. Valmista pitäisi olla ensi kesänä.

Oulun torihotelli loppuvuonna 2021. Kuva: Maiju Pohjanheimo

Kohun keskelle joutuneen Tampereen uuden areenan pääsponsorin, teknologiayhtiö Uroksen pääomistajan Jyrki Hallikaisen perheyhtiöllä on Oulussa hotellihanke, jolle on määrätty pian miljoona euroa sopimussakkoja ja sanktioita.

MGP Services oy rakennuttaa Oulun Kauppatorille 130 huoneen hotellia, jonka piti maankäyttösopimuksen mukaan valmistua alun perin vuoden 2019 kesällä. Sittemmin yhtiö on hakenut arviolta 30 miljoonan euron hankkeelle lisäaikaa vuoden 2020 loppuun, vuoden 2021 loppuun ja viimeisimpänä kesäkuuhun 2022.

Tämä artikkeli on tarjolla vain Rakennuslehden tilaajille

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “”En ole nähnyt 30-vuotisella urallani kertaakaan” – Oulun kaupunki on perinyt Uroksen pääomistajan hotellihankkeelta lähes miljoonan sanktiot”

Viimeisimmät näkökulmat