Kokeile kuukausi maksutta

Kustannusnousun takia uudelleen kilpailutetun ison kampuksen rakentaminen alkaa Ähtärissä

Ähtäriin nousee uusi kampus, joka yhdistää Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedun ammatillisen koulutuksen ja Ähtärin lukion saman katon alle Tuomarniemen alueelle.

Kuva: Uki Arkkitehdit

Kampuksen rakentaminen käynnistyy elokuussa 2023 ja rakennustyöt valmistuvat syksyllä 2025. Opetustoiminta kampuksella alkaa vuoden 2025 loppupuolella.

Kilpailutuksen jälkeen kokonaisuuden pääurakoitsijaksi valittiin Rakennusliike Lapti. Pääsuunnittelijana ja arkkitehtina toimii Mikko Pohjaranta Uki Arkkitehdeistä. Kampustyömaan purku-urakasta vastaa Mestaripurkajat Perhosta. Sähköurakoitsijana toimii Kaunisto-Yhtiöt Seinäjoki. Ilmanvaihto-, putki- ja rakennusautomaatiourakoitsija on Näsin Vesijohtoliike oy / Ähtärin Vesi ja Lämpö.

Tämä artikkeli on tarjolla vain Rakennuslehden tilaajille

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Kustannusnousun takia uudelleen kilpailutetun ison kampuksen rakentaminen alkaa Ähtärissä”

Viimeisimmät näkökulmat