Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Oikeus ei suojellut purku-uhan alla olevaa 1800-luvun taloa Helsingin keskustasta

Helsingin Senaatintorilla sijaitsevan painotalon purkamista on vastustettu kiihkeästi, mutta Uudenmaan ely-keskus ei suojellut rakennusta.

Valtioneuvoston linnan kiistelty lisärakennus on muuttanut muotoaan. Kaksi vuotta sitten se oli moderni nelikerroksinen talo (vas.), mutta nyt kolmikerroksinen uusvanhan näköinen rakennus (oik). Kuva: SARC Architects Kuva: HS

Valtioneuvoston linnan painotalon Helsingin Senaatintorilta saa purkaa, linjasi Helsingin hallinto-oikeus tuoreessa päätöksessään. Hallinto-oikeus hylkäsi asiassa kaikki valitukset.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Oikeus ei suojellut purku-uhan alla olevaa 1800-luvun taloa Helsingin keskustasta”

Viimeisimmät näkökulmat