Sappeen näkötornin suunnittelukilpailun voitto Tsekkiin
Pälkäneellä sijaitsevan Sappeen matkailukeskuksen näkötorni- ja kiipeilyseinän suunnittelukilpailu on ratkaistu. Opiskelijoille suunnatun kilpailun voitto meni tsekkiläisen arkkitehtiylioppilaan Ondrej Hozakin työlle ”Forest Wood 08”. Palkintolautakunta luonnehti työtä rakenteellisesti selkeäksi ja toimivaksi. Lautakunta suosittelee, että ehdotus otetaan Sappeen matkailukeskuksen puisen näkötornin jatkosuunnittelun pohjaksi.

Pälkäneellä sijaitsevan Sappeen matkailukeskuksen näkötorni- ja kiipeilyseinän suunnittelukilpailu on ratkaistu. Opiskelijoille suunnatun kilpailun voitto meni tsekkiläisen arkkitehtiylioppilaan Ondrej Hozakin työlle "Forest Wood 08". Palkintolautakunta luonnehti työtä rakenteellisesti selkeäksi ja toimivaksi. Lautakunta suosittelee, että ehdotus otetaan Sappeen matkailukeskuksen puisen näkötornin jatkosuunnittelun pohjaksi.
Kaikkiaan kilpailutyön jätti 23 opiskelijaa, joiden joukossa oli 10 eri kansallisuutta. Toisen palkinnon sai espanjalainen Diana Cristobal Olave ehdotuksellaan ”Dancing tower”. Kolmas palkinto myönnettiin Sanna Jokimäelle ehdotuksesta ”Illusion”. Lisäksi lunastettiin puolalaisen Jan Galeckin työ ”Icy flame” sekä unkarilaisen Zsuzsanna Horvathin ”Kilato”.
Kilpailulautakunnan mukaan ehdotusten taso oli korkea. Muutamat ehdotukset olivat arkkitehtonisesti korkeatasoisia, mutta niiden sopivuus luonnonympäristöön arvelutti kilpailulautakuntaa. Parhaimmissa ehdotuksissa torni liittyi hyvin ympäristöönsä ja rinteeseen. Lautakunta kiinnitti huomiota töiden puurakenteiden käytön luontevuuteen ja yksityiskohtiin sekä ehdotusten ulkoiseen hahmoon ja ilmeeseen. Tornin rakenteilta edellytettiin toteutuskelpoisuutta ja innovatiivisuutta. Lisähaastetta suunnittelulle asettivat torniin kiinteästi liittyvät kiipeily- ja jääkiipeilyseinät.
Suunnittelukilpailun järjestivät Sappeen matkailualueen kehittämishanke ja Tampereen teknillisen yliopiston (TTY) arkkitehtuurin laitoksen Puustudio.
Näkötorni tulee olemaan merkittävässä asemassa luotaessa Sappeelle imagoa ympärivuotisena matkailukeskuksena. Hankkeen mahdollisen toteutuksen jatkosuunnittelu on aloitettu Sappeen kehittämishankkeessa.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Sappeen näkötornin suunnittelukilpailun voitto Tsekkiin”