Tutustu nyt Rakennuslehteen 1 kk veloituksetta!

YIT rakentaa tuotantotilat Dermosilille Pietariin

YIT Lentek ja Dermoshop Oy:n pietarilainen tytäryhtiö Dermosil ovat allekirjoittaneet sopimuksen, jonka mukaan YIT toteuttaa Dermosilille tuotantotilat Pietarin kansainvälisen Pulkovon lentokentän läheisyyteen Gorelovon teollisuuspuiston alueelle.

YIT Lentek ja Dermoshop Oy:n pietarilainen tytäryhtiö Dermosil ovat allekirjoittaneet sopimuksen, jonka mukaan YIT toteuttaa Dermosilille tuotantotilat Pietarin kansainvälisen Pulkovon lentokentän läheisyyteen Gorelovon teollisuuspuiston alueelle.

Kuuntele juttu

Kosmetiikkatuotteiden pakkaamiseen käytettävät tuotantotilat ovat noin 1 300 neliömetrin laajuiset ja tulevat noin 8 200 neliömetrin suuruiselle tontille. Gorelovon alueen
kaava- ja kunnallistekniset liittymät ovat valmiina, joten tilojen rakentaminen voidaan käynnistää välittömästi. Hankkeen on määrä valmistua vuoden 2010 loppuun mennessä.

 

Gorelovon teollisuuspuisto sijaitsee Leningradin Oblastissa 96 hehtaarin suuruisella maa-alueella. YIT osti alueen syksyllä 2006 ja aloitti vuoden 2007 alussa nykyaikaisen teollisuuspuiston kehittämisen. YIT on toteuttanut alueelle 19 hehtaarin laajuisen, korkealuokkaisen Gorigo-logistiikkakeskuksen sekä tuotantotilat tanskalaiselle Viking Life Saving Equipmentille. Atrialle on toteutettu logistiikkakeskus sekä lihavalmistetehdas, jota ei vielä ole otettu käyttöön.

 

”Tämä sopimus on tärkeä päänavaus uusille teollisille investoinneille Venäjällä taantuman käynnistymisen jälkeen. Gorelovo alueena tarjoaa ihanteellisen ympäristön ja loistavan sijainnin aivan Pietarin kaupungin tuntumassa erinomaisten liikenneyhteyksien varrella. Myös kaikki tarjolla olevat infrastruktuuriliittymät ovat tärkeä osa kokonaisuutta”, toteaa YIT Lentekin kiinteistökehitysjohtaja Peter Forssell.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “YIT rakentaa tuotantotilat Dermosilille Pietariin”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat