Tutustu nyt Rakennuslehteen 1 kk veloituksetta!

YM asetti työryhmän kohentamaan ikääntyvien asumisoloja

Ympäristöministeriö on asettanut työryhmän parantamaan ikääntyvien ihmisten asumisoloja. Työryhmä laatii ikääntyneiden asumisen kehittämisohjelman vuosille 2012-2015. Ohjelmalla vastataan ikääntyvän väestön asumistarpeisiin ja kehitetään asumista tukevia palveluita. Ryhmän toimikausi alkaa ensi viikolla ja päättyy 15. kesäkuuta.

Ympäristöministeriö on asettanut työryhmän parantamaan ikääntyvien ihmisten asumisoloja. Työryhmä laatii ikääntyneiden asumisen kehittämisohjelman vuosille 2012-2015. Ohjelmalla vastataan ikääntyvän väestön asumistarpeisiin ja kehitetään asumista tukevia palveluita. Ryhmän toimikausi alkaa ensi viikolla ja päättyy 15. kesäkuuta.

Kuuntele juttu

Ohjelmalla edistetään hallitusohjelman mukaisesti hissirakentamista ja asuntojen korjaamista sekä parannetaan rakennuskannan esteettömyyttä ja turvallisuutta. Lisäksi halutaan turvata vanhusten ja vammaisten asuntojen korjausavustusten riittävyys sekä järjestää ikääntyneille heidän tarpeidensa mukaisia asumisen vaihtoehtoja. Ohjelmassa tarkastellaan myös asuinalueiden kehittämistä ikääntyneiden näkökulmasta sekä palveluasumista ja asumista tukevia palveluita. Ohjelmaehdotuksen lisäksi työryhmä laatii suunnitelman ohjelman toteuttamiseksi.

Ikääntyneiden asumisen kehittämisohjelmasta vastaa ympäristöministeriö, mutta sisältö valmistellaan valtion eri hallinnonalojen, kuntien ja asuntoalan yhteistyönä.

Työryhmän puheenjohtajana toimii asuntoneuvos Raija Hynynen ympäristöministeriöstä ja sihteereinä erikoissuunnittelija Tuula Tiainen ympäristöministeriöstä ja ylitarkastaja Katja Tommila Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus Arasta.

Tätä artikkelia on kommentoitu 2 kertaa

2 vastausta artikkeliin “YM asetti työryhmän kohentamaan ikääntyvien asumisoloja”

  1. samalla mietitään peruskorjauksille tiukat energiansäästövaatimukset.
    Kuka omistusasujille maksaa molemmat ja kumpi on tärkeämpää.

  2. Yhä suurempi osa asunnoista tulee olemaan ”asumisolojen kehittämisen myötä” vanhusten laitoshoitopaikkaa vastaavassa käytössä.
    Turvalliusuus on oikeasti pidettävä mukana suunnitelmissa ja rahoituksessa.

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat