Lahden kehätien valulaudoista linnunpönttöjä – nikkareina työttömät lahtelaisnuoret
Lautoja on toimittanut nuorten nikkaroitavaksi tiehankkeen Lahden pään urakasta vastaava Valtari-allianssi.

Vt 12 Lahden eteläinen kehätie -hankkeen siltavaluissa käytetyistä laudoista rakennetaan linnunpönttöjä. Niitä nikkaroidaan Lahden kaupungin nuorten työllisyyspalveluissa, jonne lautoja on toimittanut tiehankkeen Lahden pään urakasta vastaava Valtari-allianssi.
Lahden eteläisellä kehätiellä on rakennettu kaikkiaan 42 siltaa. Korjattuja siltoja on neljä.
”On hienoa, että Lahden nuorisopalvelut lähti mukaan ideaamme ja saamme näin annettua osalle siltavaluissa käytetyistä laudoista uuden elämän linnunpönttöinä”, kertoo Skanska Infran tuotantoinsinööri Lotta Kamunen Valtari-allianssista.
Lintujen lisäksi pönttöjä valmistuu myös lepakoille ja liito-oraville. Pöntöt tullaan sijoittamaan muun muassa Kujalan ja Kukonkosken alueille syyskuun aikana.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Lahden kehätien valulaudoista linnunpönttöjä – nikkareina työttömät lahtelaisnuoret”