Kokeile kuukausi maksutta

Malmin lentokenttäkiista laskeutuu seuraavaksi KHO:n pöydälle

KHO käsittelee Malmin lentoaseman ystävät -yhdistyksen valituslupaa, jonka yhdistys on tehnyt Helsingin hallinto-oikeuden päätöksestä.

Malmin lentokentän rakentamissuunnitelmissa on ollut matkan varrella monta mutkaa. Nyt sitä puidaan KHO:ssa.

Helsingissä sijaitsevan Malmin lentokentän kohtalosta ei ole saatu vieläkään lopullista päätöstä. Seuraavaksi asia menee korkeimman hallinto-oikeuden (KHO) käsiteltäväksi, jonka urakkana on pohtia Malmin lentoaseman ystävät -yhdistyksen valituslupaa.

Yhdistyksen mielestä lentokenttäalue tulisi suojella rakennusperintölain nojalla, mutta sen tekemä suojeluvaatimus hylättiin Helsingin hallinto-oikeudessa. Nyt yhdistys on hakenut KHO:sta valituslupaa.

Helsingin kaupunki on kaavaillut Malmin lentokentälle ja sen ympäristöön mittavaa asuntorakentamista.

 

 

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Malmin lentokenttäkiista laskeutuu seuraavaksi KHO:n pöydälle”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat