Hovioikeus ei muuttanut työnjohtajan saamaa tuomiota – oli raudoitusverkkonipun alle jääneiden työntekijöiden esimies
Valituksen tehnyt työnjohtaja oli ehtinyt työskennellä yrityksen palveluksessa reilut pari kuukautta ennen työtapaturmaa.

Turun hovioikeus piti Varsinais-Suomen käräjäoikeuden tuomion voimassa. Käräjäoikeus oli tuominnut betonielementtejä tehneen tehtaan toimitusjohtajan sekä kaksi työnjohtajaa kunkin 25 päiväsakon sakkorangaistukseen työturvallisuusrikoksesta ja vammantuottamuksesta. Lisäksi yhtiölle tuomittiin 8 000 euron yhteisösakko.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä
Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.
Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €
Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Hovioikeus ei muuttanut työnjohtajan saamaa tuomiota – oli raudoitusverkkonipun alle jääneiden työntekijöiden esimies”