Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Toimistotalon erikoinen muoto vaati tuulitunnelia – ”Tällaiselle geometrialle ei suoraan kirjallisuudesta löydy tuulikuorma-arvoja”

Sijainti merenrannassa yhdistettynä erikoiseen muotoon johti siihen, että toimistotalon tuulikuormia piti testata tuuliolosuhdesimuloinneilla ja tuulitunnelikokeilla. Lisäksi metrotunnelit läheisyys määritti betonikuilujen ankkurointien maksimisyvyydet.

Keilaniemen Portin julkisivuverhoiluun tulee puuelementtejä, mutta julkisivun varsinaiset rakenteet ovat alumiinia. Kuva: Arco Architecture Company

Espoon Keilaniemeen rakennetaan toimistotaloa, joka on paitsi isokokoinen myös erikoisen muotoinen. Vuokrattavalta pinta-alaltaan noin 17700 neliömetrin rakennus madaltuu tasaisesti päästä toiseen. Sen korkeampi pää nousee valmistuttuaan 57 metrin korkeuteen.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Toimistotalon erikoinen muoto vaati tuulitunnelia – ”Tällaiselle geometrialle ei suoraan kirjallisuudesta löydy tuulikuorma-arvoja””

Viimeisimmät näkökulmat