Rakennusala haluaa lisää julkista tki-tukea – ”Haluaisimme, että tukikriteereihin nostettaisiin viennin rinnalle tuottavuus”
Rakennusalan järjestöt ovat sitä mieltä, että Business Finlandin tki-rahoitus syrjii kiinteistö- ja rakennusalaa.

Rakennusalan mielestä sen tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminta (tki) on liikaa yritysten oman rahoituksen varassa. Alan järjestöjen mukaan pääosasta julkista tukea vastaavan Business Finlandin (BF) tukien jakokriteereitä pitäisi muuttaa. Niiden ei koeta olevan nykyisellään tasapuoliset eri toimialoille, ja kiinteistö- ja rakennusalan tukipotin nähdään jäävän liian pieneksi suhteessa alan merkitykseen yhteiskunnassa ja kansantaloudelle.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Rakennusala haluaa lisää julkista tki-tukea – ”Haluaisimme, että tukikriteereihin nostettaisiin viennin rinnalle tuottavuus””