Tutustu nyt Rakennuslehteen 1 kk veloituksetta!

Suomi on synkkää luettavaa palokuolematilastoissa

Viime vuoden synkät palovahinkoluvut eivät ota aletakseen. Finanssialan Keskusliitto odottaa palovahinkokorvausten nousevan lähelle viime vuoden ennätyslukuja.

Viime vuoden synkät palovahinkoluvut eivät ota aletakseen. Finanssialan Keskusliitto odottaa palovahinkokorvausten nousevan lähelle viime vuoden ennätyslukuja.
Kuuntele juttu

Vakuutusyhtiöt maksoivat viime vuonna suurpaloista kaikkiaan 88 miljoonaa euroa vahinkokorvauksia. Tänä vuonna korvauksia on maksettu jo runsaat 60 miljoonaa euroa. Suurpalojen merkitys vahinkoyhtiöille on suuri. Noin 200 suurinta paloa muodostavat 80 prosenttia palovahinkokorvauksina maksettavasta summasta.

Palokuolemien torjunnassa Suomi laahaa kaukana muiden Pohjoismaiden perässä. Tämän vuoden aikana Suomessa on tulipaloissa kuollut jo lähes 60 henkilöä. Viime vuonna palokuolemissa nähtiin ennätyssynkkä vuosi, kun 122 ihmistä sai surmansa tulipaloissa.

Uusavuttomuus aiheuttaa tulipaloja

Finanssialan Keskusliiton vahingontorjuntayksikön johtaja Veli Matti Ojala sanoi keskiviikkona, että suurin osa palovahingoista pystyttäisiin torjumaan, jos ihmiset toimisivat huolellisemmin.

– On havaittavissa selvää uusavuttomuutta. Ihmiset eivät enää tiedä, miten tulisijoja käytetään oikein ja sama heijastuu kynttilöiden käyttöön.

Ojala kertoo, että esimerkiksi useat suuret omakotitalopalot ovat johtuneet viime aikoina siitä, että tulisijan hormin eristys on ollut riittämätön ja tuli on sitten tuhonnut koko talon.

Viime vuonna vakuutusyhtiöille ilmoitetuista paloista yli puolet lähti liikkeelle sähkölaitteista. Syitä on Ojalan mukana monia. Sähkölaitteita on enemmän kuin ennen, suunnittelussa ja asennuksessa tehdään virheitä eikä kunnossapidosta ja huollosta huolehdita. Maataloudessa virheelliset sähköasennukset aiheuttavat jopa 60-70 prosenttia tulipaloista.

– Myös kodinkoneet tarvitsevat huoltoa ja puhdistusta, Ojala muistuttaa.

Erityisesti Ojalaa harmittaa tulen ja sähkölaitteiden huolimaton käyttö.

– Vaikka kuinka toitotetaan, ettei saunan kiukaan päällä saa kuivata vaatteita tai muuta materiaalia, lehdestä saa joka viikko lukea sellaisista paloista.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Suomi on synkkää luettavaa palokuolematilastoissa”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat