Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

YM:n Teppo Lehtinen: Toimivat harjateräsmarkkinat kaikkien etu

Ympäristöministeriön rakennusneuvos Teppo Lehtinen pitää hyvin toimivia markkinoita harjateräksen ja muiden rakennusmateriaalien suhteen kaikkien etuna, mutta korostaa samalla, ettei ministeriössä tingitä turvallisuudesta.

Ympäristöministeriön rakennusneuvos Teppo Lehtinen pitää hyvin toimivia markkinoita harjateräksen ja muiden rakennusmateriaalien suhteen kaikkien etuna, mutta korostaa samalla, ettei ministeriössä tingitä turvallisuudesta.
Kuuntele juttu

”Sellaisia markkinoita ei voi pitää terveinä, joissa yritysten ei tarvitsisi huolehtia esimerkiksi rakentamisessa käytettävien kantavien rakenteiden kestävyydestä. Turvallisuus on aivan keskeinen osa rakennusteollisuuden yhteiskuntavastuuta”, Lehtinen sanoo.

Hän myös muistuttaa, että ympäristöviranomaisten ensisijainen tehtävä on varmistaa rakentamisen turvallisuus ja terveellisyys. Maahantuojilla on Lehtisen mukaan selkeät mahdollisuudet osoittaa, että harjateräksellä on riittävät lujuus- ja säilyvyysominaisuudet. Yksi vaihtoehto on se, että tuotteet noudattavat SFS-standardia, mutta muutkin tavat ovat mahdollisia.

Tuotteen varmennustodistuksen voi antaa myös jossakin muussa maassa toimiva ympäristöministeriön hyväksymä tarkastuselin. Lisäksi Euroopan talousalueella pätee vastavuoroisuusperiaate.

”Jos taas SFS-standardeissa on kehittämistarvetta, rakennusteollisuus voi tehdä tätä koskevan ehdotuksen SFS-standardien käsittelystä vastaavalle taholle”, Lehtinen sanoo.

Lehtisen mukaan betoniteräksen CE-merkintä selkiyttäisi tilannetta, mutta EU-komission vedettyä betoniteräksiä koskevan standardin harmonisoitujen standardien listalta CE-merkintä ei nyt ole mahdollinen.

Lehtinen puhui Peikko Group Oy:n sidosryhmätilaisuudessa Lahdessa tänään.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “YM:n Teppo Lehtinen: Toimivat harjateräsmarkkinat kaikkien etu”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat