Destian eronneessa hallituksessa vankkoja ammattilaisia
Destian eronneen hallituksen jäsenet eivät olleet mitään kevyttä joukkoa. Jäsenet ovat kokeneita yksityisen ja julkisen sektorin vaikuttajia. Koko hallitus kuitenkin erosi keskiviikkona, kun erityistarkastuksessa todettiin hallituksen epäonnistuneen yhtiön entisen toimitusjohtajan Jukka Laaksovirran toiminnan valvonnassa.

Destian eronneen hallituksen jäsenet eivät olleet mitään kevyttä joukkoa. Jäsenet ovat kokeneita yksityisen ja julkisen sektorin vaikuttajia. Koko hallitus kuitenkin erosi keskiviikkona, kun erityistarkastuksessa todettiin hallituksen epäonnistuneen yhtiön entisen toimitusjohtajan Jukka Laaksovirran toiminnan valvonnassa.
Puheenjohtajaksi tuli viime vuonna Eeva Liisa Virkkunen, vuodesta 2007 Metso Mineralsin talousjohtaja, joka tuli Destian hallituksen jäseneksi 2007. Hän on myös ollut Destian palkitsemis- ja nimitysvaliokunnan puheenjohtaja. Edellinen puheenjohtaja oli Patrian entinen toimitusjohtaja Jorma Wiitakorpi. Hän jätti paikkansa Patria-konsernin lahjusepäilyjen vuoksi viime vuoden elokuussa.
Varapuheenjohtajana toimi viime vuonna hallitukseen tullut Jorma Haapamäki, joka oli lisäksi Destian palkitsemis- ja nimitysvaliokunnan jäsen. Hän on Vistanovon hallituksen puheenjohtaja ja toimitusjohtaja ja työskenteli aikaisemmin SRV Yhtiöissä ja Perusyhtymässä. Hän on myös toiminut Suomen Rakennusinsinöörien liiton puheenjohtajana.
Pitkän kokemuksen rakennusalalta omaa myös Raimo Jaara, joka on toiminut perheyrityksessään Maarakennus Jaarassa toimitusjohtajana. Hän tuli Destian hallitukseen uutena jäsenenä tänä vuonna.
Omistajaa hallituksessa edusti neuvotteleva virkamies Ilpo Nuutinen, joka myös tuli hallitukseen tänä vuonna. Hän työskentelee valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosastolla.
Viime vuonna hallitukseen tuli Kaakkois-Suomen TE-keskuksen johtaja Jarmo Pirhonen, joka on jäsen myös monessa aluekehitykseen ja hallintoon liittyvässä työryhmässä ja toimikunnassa.
Destian tarkastusvaliokunnan puheenjohtajana toimi Jukka Ruuska, josta tuli hallituksen jäsen viime vuonna. Hän työskentelee CapManissa Senior Partnerina ja on ollut aiemmin OMX-pörssin toimitusjohtaja.
Anna Tapio oli hallituksen jäsen viime vuodesta ja lisäksi tarkastusvaliokunnan jäsen. Päätyönään hän on Tapiola-ryhmän markkinointijohtaja.
Kaisa Vikkula oli jäsen vuodesta 2006. Hän on myös Destian tarkastusvaliokunnan jäsen, päätyönään Finnairin lomaliikenteen ja matkapalvelujen johtaja. Hän toimii myös muun muassa Aurinkomatkojen, Arean ja Suomen Matkatoimiston hallituksissa.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Destian eronneessa hallituksessa vankkoja ammattilaisia”