Golfkartanon kaupittelu huokeaan hintaan herättää ihmetystä Helsingissä
Helsingissä ihmetellään tapausta, jossa Talin golfkentän kiinteistöjä oltiin myymässä Helsingin Golfklubille alihinnalla. Kiinteistölautakunnan pöydälle jäi tiistaina esitys, jonka mukaan vanha kartano, pehtoorintalo ja kuusi muuta kiinteistöä olisi myyty Golfklubille 800 000 eurolla. SuomiTV:n mukaan rakennukset oli arvioitu Golfklubin ostosuunnitelmassa 1,4 miljoonan euron arvoisiksi.

Helsingissä ihmetellään tapausta, jossa Talin golfkentän kiinteistöjä oltiin myymässä Helsingin Golfklubille alihinnalla. Kiinteistölautakunnan pöydälle jäi tiistaina esitys, jonka mukaan vanha kartano, pehtoorintalo ja kuusi muuta kiinteistöä olisi myyty Golfklubille 800 000 eurolla. SuomiTV:n mukaan rakennukset oli arvioitu Golfklubin ostosuunnitelmassa 1,4 miljoonan euron arvoisiksi.
Kuuluisalla kentällä toimivaan Helsingin Golfklubiin kuuluvat muun muassa asuntoministeri Jan Vapaavuori (kok.), kansanedustaja Matti Ahde (sd.) ja Helsingin kaupungin liikuntatoimen johtaja Anssi Rauramo.
Kiinteistölautakunnan puheenjohtajan Tuula Paalimäen (vihr.) mukaan asia jätettiin pöydälle, koska se vaatii lisäselvityksiä. Esitys oli ilmeisesti vanhentunut, sillä siinä ei ollut otettu huomioon viime aikoina tehtyjä kalliita remontteja.
Paalimäki pitää ”outona”, ettei esittelijä tiennyt remonteista. Hänen mukaansa kohteen luonne vaikuttaa kuitenkin siihen, ettei hinta-arvion teko ole aivan yksinkertaista. Muita vastaavia kohteita ei lähistöllä ole, joten hintaa ei voi verrata mihinkään.
Esittelijän, tilakeskuksen päällikön Arto Hiltusen mukaan virkamiehistön sisällä oli ollut tietokatkos. Hiltunen sanoi Ilta-Sanomille, että tietokatkosta selvitellään ja asia palaa pöydälle lautakunnan seuraavassa kokouksessa. STT ei tavoittanut Hiltusta torstaina.
Golfklubi: Remontit tulevat kalliiksi
Golfklubi pitää 800 000:ta euroa edelleen käypänä hintana kiinteistöistä. Sen mukaan ulkopuolisen arvioijan määrittelemä hinta on hioutunut alaspäin kaupungin kanssa käydyissä neuvotteluissa, kun on mietitty, mitä 1800-luvulta peräisin olevien suojelukohteiden kunnostus- ja ylläpito maksavat.
”Kiinteistöt ovat huonokuntoisia, ja suojelukohteina ne vaativat erityisen kalliiksi tulevia remontteja. Meillehän pitäisi maksaa siitä, että otamme ne hoitoomme”, kärjistää toiminnanjohtaja Ilkka Ulander Golfklubista.
Golfklubi on nyt vuokralla kiinteistöissä. Ulanderin mukaan aloite omistajan vaihtoon tuli kaupungin puolelta eivätkä läheskään kaikki klubin jäsenet suhtautuneet ostamiseen innostuneesti. Tarjouksen tekemisestä päätettiin keväällä kokouksessa äänestyksen jälkeen.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Golfkartanon kaupittelu huokeaan hintaan herättää ihmetystä Helsingissä”