Tutustu nyt Rakennuslehteen 1 kk veloituksetta!

Raju talvi sotki Tallinnan teiden kunnossapidon

Miljoonien eurojen lumikulut ja asukkaiden kitkerä palaute ovat pakottaneet Tallinnan pohtimaan oman kunnossapitoyhtiön perustamista. Kaupunki on ulkoistanut teiden hoidon kolmelle yritykselle, mutta suunnittelee tekevänsä lumityöt vastedes itse.

Miljoonien eurojen lumikulut ja asukkaiden kitkerä palaute ovat pakottaneet Tallinnan pohtimaan oman kunnossapitoyhtiön perustamista. Kaupunki on ulkoistanut teiden hoidon kolmelle yritykselle, mutta suunnittelee tekevänsä lumityöt vastedes itse.

Kuuntele juttu

”Uskomme, että oma yhtiö tekisi saman työn halvemmalla tai saisimme samalla rahalla enemmän”, apulaiskaupunginjohtaja Deniss Borodits sanoo.

Kaupungin on määrä päättää asiasta viimeistään maaliskuussa.

”Teiden hoitoon on varattu 11 miljoonaa euroa vuodessa. Tänä talvena lisäkuluja on tullut jo kolme miljoonaa euroa”, Borodits päivittelee.

Tallinna on ottanut mallia muun muassa Helsingistä, jossa yksityiset urakoitsijat hoitavat viidesosan teiden talvikunnossapidosta. Loput lumityöt kaupunki tekee itse omalla kalustollaan.

Helsingin kaupunki ei suunnittele yksityisten urakoinnin lisäämistä.

”Pikemminkin päinvastoin. Valituksia on tullut nimenomaan alueilta, joissa yksityinen urakoitsija on ollut hommissa”, apulaiskaupunginjohtaja Pekka Sauri (vihr.) sanoo.

Helsinki on budjetoinut teiden talvihuoltoon täksi vuodeksi 21 miljoonaa euroa. Viime vuonna lumikulut paisuivat 30 miljoonaan euroon.

Sekä Virossa että Suomessa kävelyteiden ja kattojen putsaus on pääosin kiinteistönomistajien vastuulla.

Kymmeniätuhansia lumikuormia

Talvi on ollut Tallinnassa poikkeuksellinen, sillä Helsingin tapaan kaupunkiin satoi kunnon nietokset jo marraskuussa. Rahaa on uponnut etenkin lumen pois kuljettamiseen.

”Kaksi vuotta sitten lunta vietiin pois kaupungista 25000 kuutiota. Viime talvena määrä oli 250000 kuutiota ja tänä talvena jo 650000 kuutiota”, kaupungininsinööri Ain Valdmann vertaa.

Hieman suuremmassa Helsingissä lunta on kuljetettu tänä talvena pois noin kuusi miljoonaa kuutiota.

Tallinnassa kaupunki on sopinut urakoitsijoiden kanssa, että pääväylät ovat puhtaita 2-4 tunnissa ja pienimmätkin tiet kahdeksassa tunnissa lumentulosta.

Kovin hyvin lupaukset eivät näytä pitäneen, sillä kaupungin palautepuhelimeen on tullut kuukausittain tuhansia soittoja tukossa olevista teistä ja liukkaista kaduista.

Valdmannin mukaan Tallinnassa on 60 suurta aurauskonetta. Helsingissä auroja ja kauhakuormaajia on yhteensä 300.

”Kyse on siitä, kuinka paljon veronmaksajat haluavat pulittaa katujen hoidosta”, Borodits pohtii.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Raju talvi sotki Tallinnan teiden kunnossapidon”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat