Sweco valittu Rovaniemen ison biovoimalaitoshankkeen projektinjohtoon
Teknisen suunnittelualan asiantuntijayritys Sweco Industry Oy on saanut merkittävän tilauksen Rovaniemen Energia Oy:n ja Oulun Energian yhteiseltä voimalaitosyhtiöltä. Swecon tehtävänä on uuden Rovaniemen Mustikkamaalle rakennettavan pääasiassa puuta ja turvetta käyttävän voimalaitoksen suunnittelu ja projektinjohto. Sopimuksen arvo on noin viisi miljoonaa euroa ja työt alkavat välittömästi. Kyseessä on megaluokan hanke, sillä energiayhtiöt investoivat voimalaitokseen yli 200 miljoonaa euroa.

Teknisen suunnittelualan asiantuntijayritys Sweco Industry Oy on saanut merkittävän tilauksen Rovaniemen Energia Oy:n ja Oulun Energian yhteiseltä voimalaitosyhtiöltä. Swecon tehtävänä on uuden Rovaniemen Mustikkamaalle rakennettavan pääasiassa puuta ja turvetta käyttävän voimalaitoksen suunnittelu ja projektinjohto. Sopimuksen arvo on noin viisi miljoonaa euroa ja työt alkavat välittömästi. Kyseessä on megaluokan hanke, sillä energiayhtiöt investoivat voimalaitokseen yli 200 miljoonaa euroa.
Swecon sopimus kattaa muun muassa projektinjohdon, suunnittelun, laitehankinnat ja toimitusvalvonnan. Sweco osallistuu lisäksi työmaavalvontaan. Työ tehdään kotimaisin voimin Swecon eri toimipaikoissa. Hankkeen kesto on kolme vuotta, ja se vastaa kuuttakymmentä henkilötyövuotta.
”Swecolle tilaus on erittäin tärkeä, kyseessähän on suuri biopolttoainetta hyödyntävä voimalaitos, joka edustaa viimeisintä tekniikkaa. Voimalaitos voi toimia joustavasti muuttuvilla energiamarkkinoilla tuottaen kaukolämpöä, sähköä tai molempia. Lisäksi polttoaineena voidaan käyttää mitä tahansa puuperäistä polttoainetta tai turvetta”, Tapani Bastman Swecon Energy-yksiköstä kertoo.
Voimalaitoksen tarkoitus valmistua syksyllä 2014
Rovaniemen uuden biovoimalaitoksen valmistelu tähtää siihen, että hanke on toteuttamisvaiheessa vuoden 2012 aikana. Voimalaitoksen on tarkoitus valmistua kaupalliseen käyttöön syksyllä 2014.
Biovoimalaitokseen liittyvien investointien kokonaisbudjetiksi on laskettu 217,5 miljoonaa euroa, josta Rovaniemen Energian vastuut ovat 171,5 miljoonaa euroa ja lauhdeosakkuuden omistavan Oulun Energian vastuu on 46 miljoonaa euroa.
”Harvalla toimialalla on mahdollisuus katsoa taloussuhdanteiden syklien yli ja investoida merkittävästi juuri silloin kun investointien työllistävää vaikutusta tarvitaan. Mustikkamaan voimalaitos korvaa kasvanutta öljyn käyttöä kaukolämmöntuotannossa ja tuottaa tehokkaalla voimalaitosprosessilla sähköä osakkaille, Rovaniemen Energialle ja Oulun Energialle. Voimalaitos mahdollistaa Pohjois-Suomen paikallisten energiavarojen hyödyntämisen ja on valtakunnallisestikin merkittävä investointi uusiutuvien energialähteiden käytön lisäämiseksi”, Rovaniemen Energian toimitusjohtaja Markus Tykkyläinen toteaa.
Biovoimalaitoksen polttoaineteho on 225 megawattia. Laitos on niin sanottu väliottolauhdelaitos, jonka nettosähköteho on maksimissaan noin 90 megawattia ja kaukolämpöteho 95 megawattia.
Voimalaitoskonseptissa valmistaudutaan siihen, että polttoainetarpeesta 75 prosenttia katetaan puuperäisellä polttoaineella ja 25 prosenttia turpeella. Energiapuuta tarvitaan yhteensä noin 650 000 kuutiometriä vuodessa.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Sweco valittu Rovaniemen ison biovoimalaitoshankkeen projektinjohtoon”