Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Peikon Lähi-idän yhteisyritys ostaa liiketoimintaa Arabiemiraateista

Liittopalkkeja ja betonirakenteiden kiinnitystekniikkaa valmistavan Peikko Groupin Lähi-idän yhteisyritys Peikko Gulf ostaa Yhdistyneissä Arabiemiraateissa pääkonttoriaan pitävältä yhteistyökumppaniltaan Techman Industries LLC:ltä liiketoimintaa. Kaupan myötä Peikko Gulf saa tuotantolaitteistoa ja lähes 40 työntekijää siirtyy vanhoina työntekijöinä Peikon yhteisyrityksen palvelukseen. Peikon mukaan siirtyvien työntekijöiden joukossa on myös avainhenkilöitä. Järjestely on osa Peikon Lähi-idän toimintojen laajennusohjelmaa.

Liittopalkkeja ja betonirakenteiden kiinnitystekniikkaa valmistavan Peikko Groupin Lähi-idän yhteisyritys Peikko Gulf ostaa Yhdistyneissä Arabiemiraateissa pääkonttoriaan pitävältä yhteistyökumppaniltaan Techman Industries LLC:ltä liiketoimintaa. Kaupan myötä Peikko Gulf saa tuotantolaitteistoa ja lähes 40 työntekijää siirtyy vanhoina työntekijöinä Peikon yhteisyrityksen palvelukseen. Peikon mukaan siirtyvien työntekijöiden joukossa on myös avainhenkilöitä. Järjestely on osa Peikon Lähi-idän toimintojen laajennusohjelmaa.

Kuuntele juttu

Peikko Group Oy:n toimitusjohtaja Topi Paanasen mukaan nyt hankittu liiketoiminta on ollut aiemmin Peikko Gulfin alihankintaa. Yhteistyö on kestänyt parisen vuotta.

”Tämä liiketoiminta on laajentunut ja laajentunut, ja totesimme yhdessä kumppanimme kanssa, että toiminta vaatii investointeja ja muita toimenpiteitä. Tällöin tulimme siihen tulokseen, että tämä kannattaa ottaa omaan haltuun. On parasta, kuten kaikissa muissakin Peikon tuotantolaitoksissa, että teemme asioita itse”, Paananen totesi Rakennuslehdelle.

Tavoitteena kasvaa 50 prosenttia tänä vuonna

Peikko Group omistaa Peikko Gulfin yhdessä saudiarabialaisen Rashed Abdul Rahman Al Rashed & Sons Groupin kanssa. Molempien omistusosuus yhteisyrityksestä on 50 prosenttia. Peikko Gulfilla on kaksi tuotantoyksikköä: Peikko Gulf LLC toimii Ras Al Khaimahin teollisuusalueella Yhdistyneissä Arabiemiraateissa ja Al Rashed Peikko LLC toimii Saudi-Arabiassa.

Paanasen mukaan Peikko Gulfin liikevaihto Lähi-idässä oli viime vuonna neljän miljoonan euron luokkaa. Tänä vuonna yhtiö tavoittelee noin kuuden miljoonan euron liikevaihtoa Lähi-idässä.

”Peikko näkee Lähi-idän markkinoilla paljon potentiaalia. Jatkamme investointejamme kehittääksemme ja laajentaaksemme edelleen toimintaamme alueella. Tavoitteenamme on parantaa toimitusvarmuutta ja lyhentää toimitusaikoja.”

Tähän asti Peikko Gulfin tuotannosta pääosa on mennyt Saudi-Arabiaan, mutta kauppaa on nyt alkanut tulla myös Arabiemiraateista ja Qatarista. Yhtiö on viime aikoina toimittanut muun muassa 2 kilometriä Tera Joint -lattialiikunta-saumoja Abu Dhabin Port Khalifassa sijaitsevaan projektiin, betonipilarien ja -palkkien kiinnitysosia sementtitehtaan laajennukseen Saudi-Arabiaan sekä betonipilarien ja -palkkien kiinnitysosia Abu Dhabiin rakennettavaan suureen ostoskeskusprojektiin. Lisäksi ensimmäiset paikallisesti valmistetut deltapalkit toimitettiin Dammaniin, Saudi-Arabiaan loppuvuonna 2011.

Suomesta ei voi viedä kauas

Vasta viime viikolla Peikko kertoi saaneensa Suomen tehtaidensa yt-neuvottelut päätökseen. Peikko Finland Oy vähentää Suomen tehtailta irtisanomisin ja eläkejärjestelyin 3 toimihenkilöä ja 24 työntekijää. Nämä henkilöstövähennykset eivät koskeneet konserniyhtiö Peikko Group Oy:n henkilöstöä.

Paanasen mukaan Suomen irtisanomisia ja nyt tehtyä liiketoimintakaupan kautta tapahtunutta henkilöstölisäystä ei voida asettaa vastakkain. Tämä johtuu siitä, että Peikon liiketoiminta on niin paikallista.

”Meidän liiketoiminnassamme jalostusarvo on niin pieni, että on pakko tehdä lähellä asiakasta paikallisesti tai sitten jossain todella kustannusoptimoidussa paikassa, esimerkiksi Kiinassa. Vähemmän on enää kaukotoimituksia. Kyllä nämä meidän tavarat pitää kustannusten takia tehdä aika lähellä asiakaspintaa. Palkeissa ja metallisissa liitososissa on kiloja ihan hirveästi. Ei voi olla tilannetta, jossa kuljetuskustannukset olisivat yli kymmenen prosenttia. Sellaista bisnestä on mahdotonta tehdä. Tämä liiketoiminta perustuu lähitehtaisiin.”

Paananen uskoo, että Suomen tehtaiden henkilöstökin ymmärtää kotimaan irtisanomisten kanssa samanaikaisen laajentumisen toisaalla.

”Uskon, että meillä ihan lattiatason ihmisetkin ymmärtävät, mikä asiakkaiden tarve on. Mehän emme ole Suomesta pitkään aikaan toimittaneet tavaraa Lähi-itään. Meidän liiketoiminnassamme käytetään kuljetuksiin kontteja, joiden toimittaminen perille kestäisi jo kolme viikkoa. Ei asiakas kaikissa tapauksissa sellaista hyväksy.”

Paanasen mukaan Suomen tuotannossa on tehostamisen tarvetta, koska asiakkaat vaativat koko ajan halvempia hintoja. Tuotannon tehostaminen puolestaan merkitsee sitä, että kotimaan tuotantovolyymin pitäisi kasvaa, jotta henkilöstömäärä voitaisiin pitää ennallaan. Volyymin kasvattaminen on kuitenkin mahdotonta, koska Suomessa tai Suomen lähimarkkinoilla ei ole näkyvissä merkittävää kasvua.

Tuotantopuolen henkilöstöleikkauksista huolimatta työpaikat eivät kuitenkaan ole katoamassa kokonaan kotimaasta. ”Suomessa olemme rekrytoineet ja rekrytoimme edelleen tuotekehitykseen ja muihin toimintoihin porukkaa”, Paananen sanoi.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Peikon Lähi-idän yhteisyritys ostaa liiketoimintaa Arabiemiraateista”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat