Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Espoon investoinnit kasvavat rajusti ensi vuonna

Espoo jatkaa laajaa investointiohjelmaansa ensi vuonna. Kaupunginjohtaja Jukka Mäkelän talousarvioehdotuksen mukaan kaupungin investoinnit kasvavat 273 miljoonaan euroon ja kaupungin tytäryhtiöiden investoinnit 275 miljoonaan. Koko Espoo-konsernin investointitaso kasvaa ensi vuonna yli 100 miljoonalla eurolla kuluvasta vuodesta ja on noin 600 miljoonaa euroa.

Espoo jatkaa laajaa investointiohjelmaansa ensi vuonna. Kaupunginjohtaja Jukka Mäkelän talousarvioehdotuksen mukaan kaupungin investoinnit kasvavat 273 miljoonaan euroon ja kaupungin tytäryhtiöiden investoinnit 275 miljoonaan. Koko Espoo-konsernin investointitaso kasvaa ensi vuonna yli 100 miljoonalla eurolla kuluvasta vuodesta ja on noin 600 miljoonaa euroa.

Kuuntele juttu

Espoo-konsernin investointiohjelma koko suunnitelmakaudella 2014–2018 on edellisvuosien tapaan mittava. Konserni investoi kauden aikana yhteensä noin 2,6 miljardilla eurolla. Suunnitelmakauden investoinnit painottuvat voimakkaasti vuosille 2014–2016, jolloin on samanaikaisesti meneillään suuria rakennushankkeita.

Lähivuosina kaupungin palveluja keskitetään tulevan länsimetron varteen ensimmäisenä Matinkylässä, jonne tulee uudenlainen sivistys- ja terveyspalveluja yhdistävä palvelutori. Muita merkittäviä hankekokonaisuuksia ovat T3-alueen ja Espoon keskuksen kehittämisohjelmat sekä Suurpellon alueen toteuttaminen. Länsimetron asemien ja tunneleiden varustelu on käynnissä koko linjalla vuonna 2014.

Kaupungin palvelukäyttöön tulee lähivuosina uusia tytäryhtiöiden taseisiin rakennettavia palvelutiloja, kuten Opinmäen kampus, Espoon sairaala, elinkaarihankkeina peruskorjattavat koulut sekä ikäihmisten Elä ja asu -keskukset.

Talonrakentaminen supistunut selvästi tänä vuonna

Valtion kanssa tehdyn sopimuksen mukaisesti Espoo luo edellytykset noin 2 500 asunnon rakentamiseen vuosittain. Espoon Asunnot Oy rakennuttaa vuosittain 300 vuokra-asuntoa.

Talonrakentaminen Espoossa on ollut voimakasta 2010-luvun alkuvuosina, mutta vuoden 2012 jälkeen tuotanto on vähenemässä. Tammi-syyskuussa 2013 Espooseen valmistui 187 000 kerrosneliötä. Asuntoja valmistui tammi-syyskuussa lähes 1 500 eli 400 vähemmän kuin vuotta aiemmin, tosin loppuvuonna näyttäisi valmistuvan vielä paljon asuntoja ja arvio 2 500 valmistuvasta asunnosta on edelleen toteutettavissa.

Uutta kerrosalaa Espoossa alettiin rakentaa tammi-syyskuussa noin 170 000 kerrosneliötä. Asuntoja aloituksissa oli runsas 1 500 eli lähes 500 edellisvuotta vähemmän. Myös myönnettyjen rakennuslupien perusteella rakentamisen vauhti on hidastumassa. Tammi-syyskuussa 2013 rakennuslupia myönnettiin selvästi vuodentakaista pienemmälle kerrosalalle. Myönnetyissä rakennusluvissa oli vajaat
1 400 uutta asuntoa eli 1 100 asuntoa vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Espoon investoinnit kasvavat rajusti ensi vuonna”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat