Puun ja teräksen lisäksi monen muunkin materiaalin hinta on noussut valtavasti
Varovaisen viime vuoden jälkeen on alkuvuoden aikana tapahtunut huomattavaa rakennusmateriaalien hintojen nousua, arvioi FMC Laskentapalvelut Rakennuslehdelle tekemässä hintakatsauksessaan. Tarjoushinnatkin ovat nousussa, arvioi Rapal.
Kustannusnousujen taustalla on paitsi globaali pula raaka-aineista, kuten sahatavarasta myös se, että silloin kun tuotteiden kysyntä kasvaa ja tehtaat pyörivät täydellä kapasiteetilla, on hyvä aika nostaa myös tuotteiden perushintoja ja parantaa kannattavuutta.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Kirjautuneena luet enemmän
Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Puun ja teräksen lisäksi monen muunkin materiaalin hinta on noussut valtavasti”