Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Mustasaaren uimahallihankkeen kustannukset tuplaantumassa

Mustasaareen kaavaillun uimahallin kustannusarviota on korotettu jo useampaan kertaan, ja nyt näyttää siltä, että budjetti on kohoamassa lähes kaksinkertaiseksi alkuperäiseen arvioon verrattuna.

Asiasta ensin uutisoineen Vasabladetin mukaan hankkeen kustannusarvio oli ensimmäisten laskelmien mukaan 3,6 miljoonaa. Helmikuussa 2022 hankkeen arvioitiin maksavan 4,8 miljoonaa euroa. Nyt Vasabladetin jutussa puhutaan 6,8 miljoonan euron kustannusarviosta, mutta projektinjohtaja Keijo Ullakko arvioi Yle Uutisille, että lopullinen kustannusarvio tulisi olemaan jopa lähempänä 7,1:tä miljoonaa euroa. Ullakon arvio perustuu kesän aikana hankkeen eri urakoista saatuihin yhteensä 18:aan tarjoukseen.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Mustasaaren uimahallihankkeen kustannukset tuplaantumassa”

Viimeisimmät näkökulmat