Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Rakentamisluvan käsittelylle aiotaan säätää kolmen kuukauden määräaika – kohta paukkuu ministeriöön vastalauseita

Ympäristöministeriö pyytää lausuntoja rakentamislakiin esitetyistä muutoksista.

Rakennusvalvontojen tahtia yritetään nopeuttaa määräyksellä. Kuvituskuva: Liisa Takala. Kuva: Liisa Takala

Viime vuonna hyväksyttyyn rakentamislakiin tehdään uuden hallitusohjelman mukaisia muutoksia.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia on kommentoitu kerran

Yksi vastaus artikkeliin “Rakentamisluvan käsittelylle aiotaan säätää kolmen kuukauden määräaika – kohta paukkuu ministeriöön vastalauseita”

  1. Kyllä, rakennusluvat pitää saada nopeammin. Rantasaunankin rakennuslupaa voi joutua odottamaan jopa vuoden ja sittenkin se voidaan evätä, jos epäillään takkatupaan sijoittuvaa hellaa tai keittiökalustusta. Vain kylmä valmisruoka ja lämmin olut ovat sallittuja.

Viimeisimmät näkökulmat