Vapaavuori: Sipoo-päätös merkittävä metropolialueen kehittämiselle
Asuntoministeri Jan Vapaavuoren mukaan Korkeimman hallinto-oikeuden päätös hyväksyä Sipoon lounaisosien liittäminen Helsinkiin on metropolialueen kehittämisen kannalta merkittävin yksittäinen ratkaisu kymmeniin vuosiin.

”Se luo edellytykset seudun tasapainoiselle kehitykselle, asuntotilanteen helpottamiselle, yhdyskuntarakenteen eheyttämiselle ja tukee koko seudun kilpailukykyä ja taloudellista kasvua”, Vapaavuori toteaa.
Vapaavuori katsoo, että liitos tarjoaa Helsingille mahdollisuuden toteuttaa täysin uudenlainen asuinalue, jonka suunnittelussa huomioidaan tämän päivän vaatimukset.
”Liitettävästä alueesta on tehtävissä näyteikkuna energiatehokkaasta, mutta samalla viihtyisästä, tiiviistä ja matalasta pientalovaltaisesta alueesta. Tätä osaamista meiltä Suomessa puuttuu, joten on syytä hakea mallia ja ideoita myös maan rajojen ulkopuolelta.”
Liitoksen myötä Vapaavuori peräänkuuluttaa nopeaa päätöstä itämetron toteuttamisen suhteen.
”Metron tulisi mieluummin olla valmiina ennen kuin alueelle muutetaan.”
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Vapaavuori: Sipoo-päätös merkittävä metropolialueen kehittämiselle”