Rautaruukin kannattavuus notkahti loka-joulukuussa 2007 – näkymät hyvät
Rautaruukin jo pitkään jatkunut kova kasvukiito alkoi osoittaa hiipumisen merkkejä loppuvuodesta 2007. Yhtiön kasvutahti hidastui jo kolmannella neljänneksellä ja viimeinen neljännes meni jo supistuvan liikevaihdon ja tuloksen merkeissä. Lisäksi kannattavuus heikkeni selvästi. Yhtiö ylsi kuitenkin koko vuoden 2007 osalta suurempaan liikevaihtoon kuin vuonna 2006 ja myös vertailukelpoinen tulos oli suurempi. Sen sijaan virallinen tulos jäi viime vuonna hieman edellisvuotta pienemmäksi, koska vuoden 2006 tulos sisälsi Ovakosta saatua myyntivoittoa noin 100 miljoonaa euroa. Yhtiö näkee lähiajan markkinatilanteen jatkuvan hyvänä. Liike- ja toimitilarakentamisessa yhtiö ennakoi aktiviteetin jatkuvan vilkkaana koko markkina-alueella.

Rautaruukki-konserni 10-12 2007/10-12 2006
- Liikevaihto milj. euroa 982/1 013
- Liikevoitto % 12,1/16,5
- Tulos ennen veroja milj. euroa 109/258
1-12 2007/1-12 2006
- Liikevaihto milj. euroa 3 876/3 682
- Liikevoitto % 16,4/14,4
- Tulos ennen veroja milj. euroa 621/635
- Omavaraisuusaste % 70,4/61,6
- Tase milj. euroa 2 861/3 026
- Henkilöstö (keskimäärin) 14 715/13 121
Ruukki Construction 1-12 2007/1-12 2006
- Liikevaihto milj. euroa1 042/829
- Liikevoitto milj. euroa 150/101
- Liikevoitto % 14/12
Ruukki Constructionin kannattavuus heikkeni selvästi viime vuoden viimeisellä neljänneksellä, sillä kasvaneesta liikevaihdosta huolimatta liikevoitto supistui. Liikevoittoprosentti heikkenikin 11 prosenttiin vertailujakson 14 prosentista. Yhtiön mukaan viimeisen neljänneksen kannattavuuden heikentymisen taustalla olivat terästuotannon käyttämättömän kapasiteetin kustannukset, jotka leikkasivat liikevoittoa 6 miljoonan euron edestä. Ilman tätä kustannuserää liikevoitto olisi ollut vertailujakson tasolla eli 39 miljoonaa euroa.
Talonrakentamisen kysyntä ja toimitukset jatkuivat erittäin hyvinä erityisesti Pohjoismaissa, itäisessä Keski-Euroopassa ja Venäjällä. Liike- ja toimitilarakentamisen komponentti- ja kokonaistoimitukset lisääntyivät vuoden 2007 aikana. Asuntorakentamisen komponenttimarkkinoilla kilpailu on kiristymässä ja kysyntä asuinrakentamisen kattotuotteissa hidastui sekä Pohjoismaissa että Baltiassa. Infrastruktuurirakentamisessa markkinatilanne oli normaali sekä pohja- että liikenneväylärakentamisessa.
Yhtiö arvioi markkinatilanteen jatkuvan hyvänä konsernin ydinmarkkina-alueilla ja keskeisissä asiakasteollisuuksissa. Liike- ja toimitilarakentamisen aktiviteetin ennakoidaan jatkuvan vilkkaana koko markkina-alueella, Itä-Euroopassa markkinoiden arvioidaan kasvavan selvästi muita alueita nopeammin. Infrastruktuurirakentamisen markkinatilanteen arvioidaan myös jatkuvan hyvänä kaikilla markkina-alueilla.
”Vahva kasvumme erityisesti Venäjällä ja itäisessä Keski-Euroopassa sekä vilkas kysyntä asiakasteollisuuksissa antavat hyvän pohjan Rautaruukin kasvulle vuonna 2008. Arvioimme, että kuluvana vuonna konsernin vertailukelpoinen liikevaihto kasvaa asetettujen tavoitteiden mukaisesti eli yli 10 prosenttia. Liikevoiton vuodelta 2008 arvioidaan yli vuoden 2007 tason”, totesi toimitusjohtaja Sakari Tamminen Rautaruukin tilinpäätöstiedotteessa.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Rautaruukin kannattavuus notkahti loka-joulukuussa 2007 – näkymät hyvät”