Penttilä haluaisi laajentaa Hitasin koskemaan koko Helsingin seutua
Helsingin kaupunkisuunnittelu- ja kiinteistötoimen apulaiskaupunginjohtaja Hannu Penttilä haluaisi tukea kohtuuhintaista asuntotuotantoa ulottamalla Helsingin kaupungin alueella käytössä olevan asuntojen hinta- ja laatuvalvontajärjestelmä Hitasin koko Helsingin seudulle. Hänen mukaansa kohtuuhintaisen vuokra- ja omistusasumisen tarve on huutava etenkin, kun kovan rahan asuntotuotannon aloitusten lähes täydellinen pysähtyminen kesästä 2008 alkaen merkitsee ”ei-oota” vuoden 2010 valmistuvien asuntojen markkinoille.

Helsingin kaupunkisuunnittelu- ja kiinteistötoimen apulaiskaupunginjohtaja Hannu Penttilä haluaisi tukea kohtuuhintaista asuntotuotantoa ulottamalla Helsingin kaupungin alueella käytössä olevan asuntojen hinta- ja laatuvalvontajärjestelmä Hitasin koko Helsingin seudulle. Hänen mukaansa kohtuuhintaisen vuokra- ja omistusasumisen tarve on huutava etenkin, kun kovan rahan asuntotuotannon aloitusten lähes täydellinen pysähtyminen kesästä 2008 alkaen merkitsee "ei-oota" vuoden 2010 valmistuvien asuntojen markkinoille.
”Lähivuodet ovat oiva aika kohtuuhintaiselle asuntotuotannolle. Monimuotoisia Ara-hankkeita on lähdössä liikkeelle ennätysmäärä. Rakentajia ja rakennusmateriaaleja tänä päivänä löytyy ja kustannustaso on kohtuullinen. Korot ovat alhaalla, jolloin korkotukikohteiden valtiontuki jää lähivuosiksi realisoitumatta. Kuntien rakennuttamien hankkeiden rahoitus on kunnossa, kun Kuntarahoitus hoitaa tätä perustehtäväänsä”, Penttilä totesi Valkeakosken asuntomessujen yhteydessä pidetyssä seminaarissa tiistaina 4. elokuuta.
Helsingin apulaiskaupunginjohtaja pitää valtiovarainministeriön vuoden 2010 talousarvioehdotuksen tavoitteita Helsingin seudun Ara-tuotannosta ja asuntojen kokonaistuotannosta realistisina, mutta erityisesti kovan rahan asuntojen osalta tarve olisi huomattavasti suurempi.
”Talousarvion tavoite Helsingin seudun 4 700 valtion korkotuetusta Ara-asunnosta on ensi vuonna toteutettavissa. Asuntotuotannon kokonaistavoite Helsingin seudulle 7 000 uudesta asunnosta on valitettavan realistinen, vaikkakin kovan rahan asuntojen todellinen tarve vaatisi reilusti enemmän. Kuntien tehostuneen kaavoituksen myötä kaavoitus ei ole jarru Helsingin seudulle vuotuisesti tarvittavien 13 000 asunnon rakentamiselle”, Penttilä sanoi.
Valtion osallistuttava pk-seudun joukkoliikenteen suurhankkeisiin
Penttilä korostaa myös joukkoliikenteen suurhankkeiden merkitystä yhdyskuntarakenteen tiivistymisessä pääkaupunkiseudulla. Hänen mukaansa on tärkeää, että valtio on selkeästi osallisena näissä hankkeissa.
”Asuntopolitiikan kannalta on ensiarvoista huolehtia Kehäradan ja Länsimetron sujuvasta rakentamisesta. Lähivuosina tulee päättää yhdessä valtion ja Helsingin seudun kanssa Sipoon metron, päärautatieaseman pullonkaulat poistavan ja raideliikenteen tehostamisen mahdollistavan Pisara-lähijunalenkin ja Raide-Jokerin toteuttamisesta.”
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Penttilä haluaisi laajentaa Hitasin koskemaan koko Helsingin seutua”