Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Huoneistokeskus varoittaa hintakuplan uhasta asuntomarkkinoilla

Kiinteistönvälitysketju Huoneistokeskus kertoo tuoreessa asuntomarkkinakommentissaan, että useimmat muuttovoittokunnat kärsivät tällä hetkellä sekä uudistuotannon puutteesta että käytettyjen asuntojen tarjonnan vähyydestä. Siten kevään asuntokauppaan muodostuu jopa hintakuplan vaara.

Kiinteistönvälitysketju Huoneistokeskus kertoo tuoreessa asuntomarkkinakommentissaan, että useimmat muuttovoittokunnat kärsivät tällä hetkellä sekä uudistuotannon puutteesta että käytettyjen asuntojen tarjonnan vähyydestä. Siten kevään asuntokauppaan muodostuu jopa hintakuplan vaara.

Kuuntele juttu

image

Huoneistokeskuksen mukaan kokonaistarjonnan vähyys suhteessa kysyntään tulee nostamaan hintoja ja lisää riskiä hintakuplan muodostumiselle.

Yksi signaali liian pienestä tarjonnasta on myös omakotitalojen rakentamisen kasvu. Siellä missä tontteja on saatavilla, uudisrakennusten puutetta kompensoidaan muun muassa rakentamalla omaa. Kuluvana vuonna arvioidaan aloitettavan 20 prosenttia enemmän omakotitaloprojekteja kuin vuonna 2009, ja tämä tulee vuoden sisällä nostamaan tarjonnan määrää ja normalisoimaan tarjontatilannetta.

Tätä artikkelia on kommentoitu 2 kertaa

2 vastausta artikkeliin “Huoneistokeskus varoittaa hintakuplan uhasta asuntomarkkinoilla”

  1. Oranssit jobbarit oikein tehneet selvityksen… Ovat nyt vuoden verran myöhässä, silmät kiinnikin on ollut jo pitkään nähtävissä vanha totuus: jos ei ole uudisasuntotuotantoa, täytyy ostaa vanhoja.

    Aina on keskuudessamme ihmisiä, jotka ostavat, syystä tai toisesta haluavat tai joutuvat ostamaan asuntoja.

    Ei uudisasuntotuotannon keskeyttäminen tarkoita sitä, etteivätkö vanhukset silti vanhene ja halua muuttaa keskustaan, etteivätkö nuoret valmistu ja muuta työn perässä toiselle paikkakunnalle jne. Ne jotka pystyvät ostavat kaikista lamapelotteluista huolimatta.

    Kun ei ole tavaraa tarjolla, kilpaillaan siitä hinnalla. Todelliset myyjän markkinat vallinneet jo pidemmän aikaa. Ihan maallikkotasolla voi tarkistuksen tehdä katsomalla Etuovi.com:in koko maan myytävien asuntojen määrää… sieltä puuttuu puolet kahden vuoden takaiseen määrään, joten ei ne hinnat ainakaan laskuun lähde.

    Rakennusliikkeille taasen nyt on vietetty asuntokaupan kulta-aikaa. Järjellinen uudistuotanto on vähiin myyty ja kiireessä käynnistetään taasen tuotantoa. Välissä on saatu heittää porukka pihalle ja saatu näin leikattua jo 2007 älyttömän korkeaksi karannut työvoimakustannusten taso selkeästi alemma.

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat