Sato teki tulosta ja aloitti uusia omistusasuntokohteita
Asuntosijoitusyhtiö Sato-konsernin tulos koheni kuluvan vuoden ensimmäisellä puoliskolla yli 50 prosenttia vuoden takaisesta, vaikka liikevaihto kutistui selvästi. Liikevaihdon supistumisen taustalla oli uudisasuntotuotannon vähäisyys. Myös konsernin vuokratuotot kasvoivat ja asuntojen taloudellinen vuokrausaste parani. Sato on kuitenkin aloittanut uusia omistusasuntokohteita.

Asuntosijoitusyhtiö Sato-konsernin tulos koheni kuluvan vuoden ensimmäisellä puoliskolla yli 50 prosenttia vuoden takaisesta, vaikka liikevaihto kutistui selvästi. Liikevaihdon supistumisen taustalla oli uudisasuntotuotannon vähäisyys. Myös konsernin vuokratuotot kasvoivat ja asuntojen taloudellinen vuokrausaste parani. Sato on kuitenkin aloittanut uusia omistusasuntokohteita.
”Omistusasuntokysyntä on vilkastunut ja ennakkomarkkinoinnissa saatujen hyvien tulosten perusteella olemme käynnistäneet uusia omistusasuntokohteita Suomessa”, toimitusjohtaja Erkka Valkila sanoo.
Sato aloitti katsauskaudella 75 omistusasunnon rakentamisen, kun viime vuoden vertailujaksolla aloituksia ei ollut lainkaan. Rakenteilla oli katsauskauden lopussa 157 omistusasuntoa, kun vuotta aiemmin niitä oli 81. Viime vuoden olemattomat aloitukset näkyivät valmistuneiden omistusasuntojen määrässä, joka oli 31 verrattuna vuoden takaiseen 147 omistusasuntoon. Samalla myös myynnit jäivät selvästi vähäisemmiksi.
Sato-konserni 1-6 2010/1-6 2009
- Liikevaihto milj. euroa 96,7/125,4
- Liikevoitto % 42,4/29,2
- Tulos ennen veroja milj. euroa 22,7/14,7
- Nettovuokratuotot milj. euroa 51,0/46,5
- Asuntojen vuokrausaste % 97,8/96,4
- Omavaraisuusaste % 18,1/14,8
- Tase milj. euroa 1 421,5/1 420,4
- Henkilöstö (keskimäärin) 130/140
Alkuvuoden 2010 tulokseen sisältyy realisointitoiminnan myyntitulosta 9,8 miljoonaa euroa, kun vuotta aiemmin lukema oli 5,9 miljoonaa euroa.
Sijoituskiinteistöjen vuokrausaste 2000-luvun paras
Sato-konsernin omistuksessa oli kesäkuun 2010 päättyessä yhteensä 22 514 asuntoa, kun vuotta aiemmin niitä oli 22 409. Asuntojen vuokrausaste kohosi 97,8 prosenttiin vuotta aiemmasta 96,4 prosentista.
”Saton sijoituskiinteistöjen keskittäminen pääkaupunkiseudulle ja suurimpiin kasvukeskuksiin on johtanut siihen, että vuokraustoimintamme keskeiset indikaattorit, vuokrausaste ja vaihtuvuus ovat paremmat kuin kertaakaan 2000-luvulla”, Valkila sanoo.
Suomessa Satolla oli kesäkuun lopussa rakenteilla yhteensä 338 konsernin omaan omistukseen tulevaa vuokra-asuntoa, joista 313 toteutetaan niin sanotun välimallin mukaisella korkotukirahoituksella pääkaupunkiseudulla sekä Oulussa. Vuotta aiemmin yhtiöllä oli rakenteilla yhteensä 298 omaan omistukseensa tulevaa vuokra-asuntoa.
Pietarin taloustilanteen elpymisen seurauksena Sato teki uusia investointeja Pietariin ostamalla 40 rakenteilla olevaa asuntoa. Kesäkuun lopulla Satolla oli Pietarissa yhteensä 61 rakenteilla olevaa ja 51 valmista asuntoa. Vuosi sitten lukemat olivat vastaavasti 38 ja 34.
Sato nosti koko vuoden tulosarviotaan
Sato on kohentanut arviotaan koko vuoden tuloskehityksen suhteen. Konsernin vuoden 2010 tuloksen ennen veroja arvioidaan paranevan viime vuodesta, kun vielä edellisen tulosjulkistuksen aikaan tuloksen odotettiin jäävän edellisvuoden tasolle.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Sato teki tulosta ja aloitti uusia omistusasuntokohteita”