Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

A-Rakennus Niemelä valittiin Suomen parhaaksi kattoasentajaksi

A-Rakennus Niemelä on valittu Suomen parhaaksi kattoasentajaksi Monierin vuosittain järjestämässä ”King of Roofs 2011”-kilpailussa. Muut voittajat Pohjoismaissa ja Baltian maissa ovat Profil – Montering AS Norjassa, Tomrermester Henrik Hyldtoft Tanskassa, OK Katused OÜ Virossa, SIA Decem Latviassa ja Danstemos Statyba UAB Liettuassa.

A-Rakennus Niemelä on valittu Suomen parhaaksi kattoasentajaksi Monierin vuosittain järjestämässä "King of Roofs 2011"-kilpailussa. Muut voittajat Pohjoismaissa ja Baltian maissa ovat Profil - Montering AS Norjassa, Tomrermester Henrik Hyldtoft Tanskassa, OK Katused OÜ Virossa, SIA Decem Latviassa ja Danstemos Statyba UAB Liettuassa.

Kuuntele juttu

image

”Katon asentaminen on luovaa ja tarkkaa käsityötä, joka vaatii ammattitaitoa, voimaa ja huolellisuutta”, Monierin kattoasiantuntija ja tuomariston jäsen Birgitta Pollari sanoo.

”Viisi vuotta peräkkäin olemme järjestäneet tämän kilpailun, jonka tarkoituksena on nostaa esiin juuri tämän alan käsityöläisiä. Kattoasentajat ovat nykyään henkilöitä, jotka neuvovat monissa asioissa kuten suunnittelussa sekä materiaali- ja tuotekysymyksissä. Se vaatii paljon muutakin asiantuntemusta kuin vain asentaminen.”

Monier on järjestänyt King of Roofs -kilpailun vuodesta 2007 alkaen. Siinä haetaan parasta kattoasentajaa lähetettyjen kilpailusuoritusten perusteella Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Suomessa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa.

”Tämän vuoden voittajille on yhteistä se, että ne ovat kaikki erinomaisia esimerkkejä huipputason käsityötaidosta. Kattoasentajat ovat kaikissa kilpailuun osallistuneissa maissa huolellisesti remontoineet haasteellisia kattoja uusien kattoasennustekniikoiden ja modernien kattotarvikkeiden avulla. Kattoasennuskuninkaat ovat arvonsa ansainneet”, Birgitta Pollari toteaa.

A-Rakennus Niemelä – Suomen King of Roofs 2011

Suomen voittajaksi selvisi A-Rakennus Niemelä ja Frankböle Gårdin työkohde. Kattoa oli viimeksi uusittu 30-40-luvulla sementtikattotiilillä. Nyt se sai palkinnon voittaneen kasvojen kohotuksen.

Vanha katto purettiin, oikaistiin ja sille asennettiin uusi Granat-tiilikatto. Kohde oli A-Rakennus Niemelän mukaan vaativa, koska katolla oli useita kattolyhtyjä. Paljon huomiota kiinnitettiin siksi työturvallisuuteen ja rakennustelineet kiersivätkin koko rakennuksen.

Faktoja ”King of Roofs”-kilpailusta

  • ”King of Roofs” järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2007. Siihen saavat osallistua ainoastaan Monier Partner Clubin valtuutetut kattoasentajat.
  • Tavoitteena on lisätä kattoasennuksen arvostusta ja nostaa esiin ammattitaitoisia käsityöläisiä alalta.
  • Kattoasentajat voivat kilpailla yhdellä tai useammalla kohteella. Jokaisesta kilpailukohteesta lähetetään kuva sekä kuvaus lähestymistavoista, materiaalivalinnoista ja erityisistä haasteista, joita työssä kohdattiin.
  • Tuomaristo valitsee kolme finalistia, joita arvioidaan mm. esteettisessä ratkaisussa, teknisessä ratkaisussa, kattotarvikkeiden ja erikoiskomponenttien käytössä ja kattoasennusalan osaamisessa
  • Kunkin maan ”King of Roofs”-voittajat ovat aikaisempina vuosina kilpailleet myös pohjoiseurooppalaisesta tittelistä ”North European Roofer of The Year”. 
  • Tänä vuonna järjestettiin ainoastaan ”King of Roofs” -kilpailu kussakin kilpailuun osallistuvassa maassa. Tällä halutaan nostaa esille paikallisia alan osaajia.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “A-Rakennus Niemelä valittiin Suomen parhaaksi kattoasentajaksi”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat