Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

YIT:n rakennuskohteet keräävät kunniaa Venäjällä

YIT on saanut syksyn aikana Venäjällä eri asumisen palkintoja. YIT:n Moskovan asuinalue Prozorovskoye-Golitsino voitti kansallisen Rref Awards-2011 -kilpailun Uusi konsepti -kategorian. Pietarissa YIT voitti Trinity-asuintalokokonaisuudellaan Paras asuntorakennuskohde -sarjan Rakentamisen laatujohtaja 2011 -kilpailussa. Lisäksi YIT:n Pietariin rakentama asuintalo, Toreza 44, on valittu yhdeksän parhaan projektin joukkoon, jotka esitellään toukokuussa 2012 kansainvälisessä Fiabci Prix d’excellence -kilpailussa.

YIT on saanut syksyn aikana Venäjällä eri asumisen palkintoja. YIT:n Moskovan asuinalue Prozorovskoye-Golitsino voitti kansallisen Rref Awards-2011 -kilpailun Uusi konsepti -kategorian. Pietarissa YIT voitti Trinity-asuintalokokonaisuudellaan Paras asuntorakennuskohde -sarjan Rakentamisen laatujohtaja 2011 -kilpailussa. Lisäksi YIT:n Pietariin rakentama asuintalo, Toreza 44, on valittu yhdeksän parhaan projektin joukkoon, jotka esitellään toukokuussa 2012 kansainvälisessä Fiabci Prix d'excellence -kilpailussa.

Kuuntele juttu

Rref Awardsilla palkitulle Prozorovskoye-Golitsinon-asuinalueelle on suunniteltu rakennettavaksi 147 rivitaloa ja 178 erillistaloa. Ensimmäinen vaihe valmistuu vuoden 2012 ensimmäisellä neljänneksellä. Alue sijaitsee Moskovan Oblastissa historiallisella maaseudulla, Kratovon vanhan datša-asutuksen välittömässä läheisyydessä. Kohteen asuinmukavuudessa on noudatettu eurooppalaisia laatuvaatimuksia. YIT:n oma palveluyhtiö vastaa talojen, rakennusten ja laitteiden toiminnasta ja kunnossapidosta.

Rref Awards on asuinrakentamisen saavutusten kansallinen palkinto, jonka voittajat valitaan yleisöäänestyksellä. Siten Rref-merkki on osoitus kuluttajien luottamuksesta yhtiön työhön niin rakentamisen kuin vihertöiden ja infrastruktuurinkin osalta.

Trinity

Pietarissa palkittu Trinity sijaitsee Krasnoselskin kaupunginosassa. Siihen kuuluu kolme erillistaloa, jotka ovat 20-, 22- ja 25-kerroksisia. Asuntoja on yhteensä 512. Kohteessa käytetyt ratkaisut ovat energiatehokkaita, niissä on muun muassa koneellinen ilmanvaihto, suomalaiset lämmityspatterit lämmönsäätimineen sekä kylmän ja lämpimän veden kulutusmittarit. Suunnittelussa on huomioitu liikuntarajoitteisten väestöryhmien tarpeet. Kohde on tarkoitus ottaa käyttöön vuoden 2013 ensimmäisellä vuosineljänneksellä.

Trinity-asuintalokokonaisuus menestyi Rakentamisen laatujohtaja 2011 -kilpailun kaikissa vaiheissa, ja se valittiin Luoteis-Venäjän suomalaiseksi mallihankkeeksi. Kilpailun järjestää Pietarin hallitus yhteistyössä Luoteis-Venäjän ammattiyhdistysten ja ei-kaupallisten kumppanuusyhtiöiden kanssa. Kilpailua tukee Venäjän presidentin valtuutettu edustaja Luoteis-Venäjällä. Kilpailun tarkoituksena on kannustaa korkealaatuista rakentamista ja esitellä suurelle yleisölle Luoteis-Venäjän parhaat rakennuskohteet.

Palkintolautakunnan arviointikriteerejä olivat muun muassa lupa-asiakirjojen olemassaolo, rakennusmateriaalien, valmisteiden ja rakenteiden vastaavuus kansallisten standardien ja määräysten kanssa sekä laadunvalvontajärjestelmä.

Toreza 44

YIT:n Toreza 44:n valinta Fiabci Prix d’excellence -kilpailun yhdeksän finalistin joukkoon tehtiin ProEstate-foorumissa, jossa yhtiö palkittiin kerrostalojen luokassa Paras Venäjällä vuonna 2011 toteutettu rakennusprojekti -diplomilla. Fiabci Prix d’excellence -kilpailussa asiantuntijaraati valitsee voittajan arvioiden kohteen konseptia, arkkitehtuuria ja insinöörityötä, hankkeen kannattavuutta ja markkinointituloksia sekä ympäristövaikutuksia ja hyötyjä yhteiskunnalle. 

Toreza 44 sijaitsee Vyborgskajan kaupunginosassa Pietarissa. Se on neliosainen asuintalo, jossa on 11-, 14- ja 16-kerroksiset lamellit. Asuntoja on yhteensä 453. Toreza 44 oli Pietarin markkinoilla ensimmäinen kohde, jossa kaikki asunnot asetettiin myyntiin viimeisteltyinä. Toreza otettiin käyttöön kahdessa vaiheessa vuonna 2008.

YIT on päässyt kilpailun finaaliin jo kahtena perättäisenä vuotena. Vuonna 2010 Pietarissa sijaitseva YIT:n asuinkerrostalokokonaisuus, Atmosfera, esiteltiin Asuinkiinteistö-luokan finaalissa.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “YIT:n rakennuskohteet keräävät kunniaa Venäjällä”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat