Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Talvivaaran tehdas käynnistyy loppuviikon aikana

Talvivaaran kaivosyhtiö pääsee avaamaan metallitehtaansa. Kainuun ely-keskus ilmoitti aamupäivällä, ettei tehtaan käynnistämiselle ole estettä. Talvivaara arvioi, että tuotanto saadaan käyntiin loppuviikon aikana.

Talvivaaran kaivosyhtiö pääsee avaamaan metallitehtaansa. Kainuun ely-keskus ilmoitti aamupäivällä, ettei tehtaan käynnistämiselle ole estettä. Talvivaara arvioi, että tuotanto saadaan käyntiin loppuviikon aikana.

Kuuntele juttu

”Päätös tehtaan avaamisesta olisi voinut tulla aiemminkin, mutta hyvä, että tuli nyt. Käynnistäminen helpottaa vesien hallintaa. Saamme alueelle kerättyjä prosessivesiä kiertoon ja puhdistettua”, yhtiön toimitusjohtaja Pekka Perä kertoo.

Kaivosalueella ei voida kuitenkaan vielä huokaista helpotuksesta. Perä sanoo, että kaivoksen riskitaso täytyy saada pienemmäksi.

Ely-keskuksen mukaan tehtaan käynnistämiselle ei ole estettä, kun se palvelee ensisijaisesti kaivosalueen vesivarastojen purkamista ja riskienhallintaa. Se vaatii kaivosyhtiöltä kuitenkin heti useita lisätoimenpiteitä. Ne liittyvät muun muassa kipsisakka-altaan vuotovesien käsittelyyn sekä altaiden turvallisuuteen.

Kaivosyhtiö varoittaa, että tehtaan avaaminen saattaa aiheuttaa hajuhaittoja.

Tehdas on ollut suljettuna yli kaksi viikkoa jätevesivuodon takia.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Talvivaaran tehdas käynnistyy loppuviikon aikana”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat