Tutustu nyt Rakennuslehteen 1 kk veloituksetta!

Helsingin Jätkäsaareen suunnitellaan taidehotellia

Helsingin Jätkäsaaressa sijaitsevaa tonttia ehdotetaan varattavaksi Art Hotel Helsinki Oy:lle taidehotellin suunnittelua varten 30.6.2015 saakka. Kiinteistölautakunta käsittelee varausta kokouksessaan 12. joulukuuta. Varaus edellyttää vielä kaupunginhallituksen hyväksyntää.

Helsingin Jätkäsaaressa sijaitsevaa tonttia ehdotetaan varattavaksi Art Hotel Helsinki Oy:lle taidehotellin suunnittelua varten 30.6.2015 saakka. Kiinteistölautakunta käsittelee varausta kokouksessaan 12. joulukuuta. Varaus edellyttää vielä kaupunginhallituksen hyväksyntää.

Kuuntele juttu

Art Hotel Helsinki suunnittelee tontille nykytaidetta ja matkailua uudella tavalla yhdistävää noin 80 huoneen hotellikonseptia. Hotellihuoneet olisivat suomalaisten taitelijoiden ja arkkitehtien suunnittelemia. Hotellihuoneisiin ei pelkästään sijoiteta taidetta, vaan jokainen huone olisi taideteos itsessään. Majoituspalveluiden lisäksi hotelli tarjoaisi myös kokouspalveluita ja taiteen myynti- ja välityspalveluita. Hotelli olisi myös avoinna yleisölle ”nykytaiteenmuseona” viikoittain. Hakijan tarkoitus on toimia sekä hotellin rahoittajana että sen operaattorina.

Art Hotel Helsinki Oy on perustettu nimenomaan kyseistä taidehotellihanketta varten ja merkitty kaupparekisteriin 27.2.2012. Yhtiön omistajiin kuuluu sekä taiteen että hotelliliiketoiminnan ammattilaisia.

Taidehotellin rakentaminen alkaisi todennäköisesti aikaisintaan vuonna 2015.

Jätkäsaareen on tulossa myös 16-kerroksinen kongressihotelli. Helsingin kaupunginhallitus hyväksyi syyskuussa tonttivarauksen norjalaisen kiinteistösijoitusyhtiö AB Invest AS:n hotellihankkeelle. Norjalaisyhtiön kaavailuissa oli alun perin jopa 33-kerroksinen hotelli, mutta kaupunginvaltuusto torppasi suunnitelman toukokuussa, minkä jälkeen hotellisuunnitelmia madallettiin.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Helsingin Jätkäsaareen suunnitellaan taidehotellia”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat