Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Petoksesta tuomittu ELY-johtaja palaa tehtäviinsä

Petoksesta tuomittu Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen ylijohtaja saa palata tehtäviinsä. Liikennevirasto sekä työ- ja elinkeinoministeriö antoivat kuitenkin Matti Räinälle varoituksen virkavelvollisuuksien vastaisesta menettelystä.

Petoksesta tuomittu Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen ylijohtaja saa palata tehtäviinsä. Liikennevirasto sekä työ- ja elinkeinoministeriö antoivat kuitenkin Matti Räinälle varoituksen virkavelvollisuuksien vastaisesta menettelystä.

Kuuntele juttu

Oulun käräjäoikeus tuomitsi marraskuun lopussa Räinän ja Lapin ELY-keskuksen ex-ylijohtajan Tapani Pöyryn sakkoihin petoksesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta. Tuomion mukaan miesten Meksikon virkamatka vuonna 2011 muuttui kesken kaiken lomailuksi.

Räinä on ollut virasta pidätettynä syyskuun 7. päivästä alkaen.

Liikennevirasto ja ministeriö pitävät tuomittua sakkorangaistusta ja varoitusta riittävinä seuraamuksina.

Räinä palaa hoitamaan ylijohtajan sekä liikenne- ja infrastruktuuri -vastuualueen päällikön tehtäviään maanantaina.

Tätä artikkelia on kommentoitu 3 kertaa

3 vastausta artikkeliin “Petoksesta tuomittu ELY-johtaja palaa tehtäviinsä”

  1. Kun on riittävän isot ELY-saappaat, tuomiotkin silotellaan sopiviksi ja sen jälkeen voikin hyvillä mielin palata tutun virkapöydän ääreen.

    Toisin on duunarilla. Lähtö tulee heti pienimmästäkin virheestä eikä paluuta entiseen työpaikkaan enää ole.

  2. palkka koko ajalta toki? Ja loma”virka”matka jää valtion maksamaksi?

    Yksityisissä yrityksissä ekskursiot on loppuneet jo vuosikymmenen sitten tarpeettomina. Valtiolla nämä virkistys’työ’matkat tuntuu olevan täyttä arkea jolla puolivuosittain palkitaan lyhennetystä työviikosta ja muita pidemmistä lomista. Ja taitaa palkatkin ainakin tuottavuusvaatimuksiin nähden olla yksityistä sektoria kovemmat.

    Ainiin, nyt on yksityissektorin palkka-ale käynnissä, ei taida koskea julkista.

  3. ”Petoksesta tuomittu ELY-johtaja palaa tehtäviinsä”

    Isokenkäisille pikkutuomiot ovat pikemminkin ansio kuin rasite. Moni laittaakin ne siksi ansioluetteloonsa, kun hakee seuraavaa työpaikkaa. Voi kuulostaa absurdilta, mutta on totta. Hyvä veli -järjestelmässä ei hyväksytä erilaisuutta, mitä nuhteettomuus olisi. Nuhteeton ja moraalinen henkilö on nipottaja, josta tulee päästä eroon mitä pikemmin esimerkiksi simputuksella tai muulla työpaikkakiusaamisella.

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat