Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Caverionilta talotekniikkaa autoilujärjestön uuteen pääkonttoriin Wienissä

Caverion on solminut sopimuksen Itävallan suurimpiin kuuluvan yksityisen autoilujärjestön, ÖAMTC:n, kanssa talotekniikan toimittamiseksi yhdistyksen uuteen pääkonttoriin Wieniin.

Caverion on solminut sopimuksen Itävallan suurimpiin kuuluvan yksityisen autoilujärjestön, ÖAMTC:n, kanssa talotekniikan toimittamiseksi yhdistyksen uuteen pääkonttoriin Wieniin.
Kuuntele juttu

Sopimuksen arvo on noin 7 miljoonaa euroa, ja siihen kuuluu suunnittelu ja hankekehitys, projektin johtaminen ja projektin toteutus.

Työt aloitetaan kesällä 2015, ja arvioitu valmistumisaika on syksyllä 2016. Sopimus sisältää lämmitys-, vesi- ja viemäri-, jäähdytys-, ilmanvaihto- ja ilmastointi-, turvallisuus- sekä automaatiojärjestelmät.

Uudisrakennuksen pinta-ala on yhteensä 27 000 neliötä. Se käsittää toimistoja, kokous- ja koulutustiloja, puhelinpalvelutilat, autotekniikkakeskuksen ja helikopterikentän.

”Tavoitteemme on tarjota asiakkaillemme energiatehokkaita elinkaariratkaisuja, jotka perustuvat kestäviin ja integroituihin talotekniikkajärjestelmiin. ÖAMTC:n uuden innovatiivisen pääkonttorin maalämpöön perustuva lämmitysratkaisu vastaa täydellisesti tätä tavoitettamme”, Caverion Itävallan divisioonajohtaja Manfred Simmet toteaa.

ÖAMTC kuuluu Caverionin Kiinteistöjen omistajat ja kiinteistökehittäjät -asiakassegmenttiin.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Caverionilta talotekniikkaa autoilujärjestön uuteen pääkonttoriin Wienissä”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat