Kauppakamarit listasivat liikenneverkon kehittämiskohteita lähes 2 miljardin euron edestä
Tavoitteena on, että listausta voitaisiin käyttää 12-vuotisen liikenneohjelman valmistelussa ja maakuntauudistuksessa.

Kauppakamarit ovat jakaneet hankkeet kahteen koriin: kehittämishankkeisiin ja isoihin, yli 20 miljoonan euron investointeihin sekä perusväylänpidon hankkeisiin ja pieniin investointeihin. Painopiste on kehittämishankkeissa ja isoissa investoinneissa.
Hankekoreissa on lähes 2 miljarin euron hankkeet. Osalla hankkeista ei ole kustannusarviota.
Isoimmat hankkeet olisivat Lapin alueella. Valtatien 4 parantaminen välillä Keminmaa–Rovaniemi–Sodankylä olisi 160 miljoonan euron hanke. Saman kokoinen olisi Norjaan johtavan valtatien 21 parantaminen Torniosta Kilpisjärvelle ja Palojoensuulta Kivilompoloon.
Valtatien 4 parantaminen Vaajakosken kohdalla Keski-Suomessa maksaisi 139 miljoonaa euroa. Viitostien merkittävin pullonkaula, Leppävirta–Kuopio-välin korjaaminen maksaisi 110 miljoonaa euroa.
Lähes 100 miljoonan euron hanke olisi myös Luumäki–Imatra-kaksoisraiteen kakkosvaiheen rakentaminen. Valtateiden 4 ja 9 kohentaminen Jyväskylän kohdalla maksaisi 95 miljoonaa euroa.
Listalla on lukuisia muita valtateiden kehittämiskohteita ja ratahankkeita.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Kauppakamarit listasivat liikenneverkon kehittämiskohteita lähes 2 miljardin euron edestä”