Osa asunnoista voi muuttua käyttökelvottomiksi kuumentuvassa ilmastossa – ”Suomeen ei enää pitäisi rakentaa sellaisia asuntoja”
Ilmastonmuutos lämmittää myös suomalaisen sään, ja hellepäivien määrä kasvaa. Osa suomalaisestakin rakennuskannasta ja nimenomaan osa asunnoista voi muuttua käyttökelvottomiksi kuumuuden vuoksi.
”Suomeen ei enää pitäisi rakentaa sellaisia asuntoja, jotka eivät pärjää vuoden 2050 oloissa”, rakennusneuvos Pekka Kalliomäki ympäristöministeriön rakennetun ympäristön osastolta sanoo.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Kirjautuneena luet enemmän
Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Osa asunnoista voi muuttua käyttökelvottomiksi kuumentuvassa ilmastossa – ”Suomeen ei enää pitäisi rakentaa sellaisia asuntoja””