Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Irtisanomisia ja lomautuksia tulossa – saunavalmistaja aloittaa muutosneuvottelut

Harvia on päättänyt käynnistää yhteistoimintalain mukaiset muutosneuvottelut tuotannollisista ja taloudellisista syistä.

Harvia teki vuonna 2021 ennätystuloksen pandemian synnyttymän kotoilubuumin ansiosta. Sittemmin kauppa on hiljentynyt, erityisesti viime vuoden loka-joulukuu oli vaisu. Kuva: Antti Yrjönen / HS

Muutosneuvotteluiden taustalla on Venäjän hyökkäyssodan aiheuttama epävakaus, Euroopan taantunut taloustilanne sekä energian hintapaine ja sen vaikutukset kuluttajien ostokäyttäytymiseen. Näiden syiden vuoksi Harvia arvioi tarpeelliseksi sopeuttaa yhtiön tuotantokapasiteettia ja muita henkilöstöresursseja, Harvia Groupin verkkosivuilla kerrotaan.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Irtisanomisia ja lomautuksia tulossa – saunavalmistaja aloittaa muutosneuvottelut”

Viimeisimmät näkökulmat