Moni asia puristi talotekniikka-alaa, mutta vihreä siirtymä nostaa sitä
Talotekniikka-alalla tulevaisuus on ruusuinen, mutta matka sinne on kuoppainen. Viimevuotinen katsaus valotti poikkeustilanteen vallitessa jo pitkälti tätäkin vuotta, mutta kaikki vallinneet pelot ja uhkakuvat eivät onneksi realisoituneet täydessä mitassaan.
Venäjän hyökkäyssota alkoi heijastua talotekniikkaurakoitsijoiden näkymiin jo alkukeväästä viime vuonna, mutta lopullinen niitti kasvuhaaveille tänä vuonna iski vasta inflaation muodossa. Ilman inflaation torjuntaan koronnostoilla käyneen Euroopan keskuspankin toimia olisi rakentamisen suhdanne todennäköisesti nykytilaa parempi, mikä heijastuisi tietysti suoraan myös jälkisuhdanteiseen talotekniikkatoimialaan.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Kirjautuneena luet enemmän
Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Moni asia puristi talotekniikka-alaa, mutta vihreä siirtymä nostaa sitä”