Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Vantaa saanut yli tuhannen ara-asunnon hakemukset

Vantaan Sanomien mukaan kaupunki on saanut lukuisia ara-hakemuksia, joissa ehdotetaan yhteensä 1 211 vuokra- ja asumisoikeusasunnon rakentamista. Hankkeita on niin paljon, ettei kaikkia voida toteuttaa.

Vantaan Sanomien mukaan kaupunki on saanut lukuisia ara-hakemuksia, joissa ehdotetaan yhteensä 1 211 vuokra- ja asumisoikeusasunnon rakentamista. Hankkeita on niin paljon, ettei kaikkia voida toteuttaa.

Kuuntele juttu

Vantaan asumisasioiden johtaja Teija Ojankoski pitää Vantaan Sanomien nettisivuilla käännettä merkittävänä.

Vantaalle valmistuu tänä vuonna 340 vuokra-asuntoa. Ensi vuonna aloitettavista ara-hankkeista suuri osa on vuokra-asuntoja. Joukossa on myös joitakin pieniä asumisoikeus- ja nuorisoasuntoja.

Pienistä ja kohtuuhintaisista vuokra-asunnoista on kova pula pääkaupunkiseudulla.

Ojankoski sanoo, ettei kaikkia ara-hakemuksia voida hyväksyä. Luultavasti noin 700 ara-asunnon rakentaminen käynnistetään ensi vuonna.

Vantaa ei aio tehdä vuokra-asuntoja alueille, joissa on ennestään paljon vuokra-asuntoja.

Lähivuosina Vantaalle on määrä rakentaa joka vuosi vähintään 400 ara-asuntoa. Vantaalle vuokra-asuntoja tehdään huomattavasti enemmän kuin Espooseen tai Helsinkiin.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Vantaa saanut yli tuhannen ara-asunnon hakemukset”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat