Keskon johtaja: Kauppakeskuksen rakentajilta vaaditaan liikoja
Suuren kaupan rakentamisesta tehdään Keskon pääjohtajan mielestä Suomessa liian vaikeaa. Matti Halmesmäki kritisoi ympäristöministeriön kaavailemia muutoksia maankäyttö- ja rakennuslakiin sekä ympäristövaikutusten arviointiin.
Suuren kaupan rakentamisesta tehdään Keskon pääjohtajan mielestä Suomessa liian vaikeaa. Matti Halmesmäki kritisoi ympäristöministeriön kaavailemia muutoksia maankäyttö- ja rakennuslakiin sekä ympäristövaikutusten arviointiin.
-Uusilta kaupan suuryksiköiltä vaaditaan jatkossa lähes ydinvoimalan tasoinen ympäristövaikutusten arviointi ennen kuin hanke voidaan toteuttaa, Halmesmäki sanoo Turun Sanomien, Väli-Suomen sanomalehtien ja Kalevan haastattelussa.
Asuntoministeri Jan Vapaavuoren (kok.) johdolla valmisteltavaan lakimuutokseen sisältyvät myös kaupan sijoittumisen periaatteet. Suunnitellut muutokset ohjaisivat uudet kaupat kaupunkien keskustoihin, eikä enää vilkkaiden liikenneväylien varsille.
Tiukentuvia määräyksiä on perusteltu muun muassa sillä, että autoilua saadaan näin vähennettyä. Myös tämä kaihertaa Halmesmäkeä.
-Ei ole realismia, että juomakorien, wc-paperisäkkien tai maitokassien kanssa kuljetaan junissa tai busseissa. Näille ostoksille pitää päästä autolla, hän painottaa.
Halmesmäen mielestä kaavoituksen kiristäminen myös suosii kilpailussa nykyisiä kauppaketjuja, joilla on jo kattava kauppaverkosto. Uusien ketjujen ei ole helppo tulla Suomeen ilman hyviä kauppapaikkoja.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Keskon johtaja: Kauppakeskuksen rakentajilta vaaditaan liikoja”