Lisäydinvoiman rakennusluvat eduskunnan käsittelyyn keväällä
Elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen (kesk.) aikoo tuoda hallituksen esityksen ydinvoimaluvista eduskuntaan maalis-huhtikuun vaihteessa. Pekkarinen ei perjantaina halunnut ennakoida, mitä esitys sisältää: luvan antamisen yhdelle hakijalle kolmesta vai kaikille kolmelle hakijalle.

Elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen (kesk.) aikoo tuoda hallituksen esityksen ydinvoimaluvista eduskuntaan maalis-huhtikuun vaihteessa. Pekkarinen ei perjantaina halunnut ennakoida, mitä esitys sisältää: luvan antamisen yhdelle hakijalle kolmesta vai kaikille kolmelle hakijalle.
Lupia ydinvoimaloihin ovat hakeneet Fortum, Teollisuuden Voima ja Fennovoima. Ydinvoimahankkeet nytkähtivät perjantaina eteenpäin, kun korkein hallinto-oikeus KHO hylkäsi valitukset uusmaalaisten Loviisan ja Ruotsinpyhtään antamista lausunnoista.
Valitukset koskivat sitä, oliko Ruotsinpyhtään ja Loviisan valtuustoilla oikeus antaa lausunnot ydinvoimalahakemuksista, vaikka niiden yhdistymisestä uudeksi Loviisan kaupungiksi oli jo päätetty.
KHO:n mielestä päätösvalta säilyi, koska uudelle Loviisalle ei vielä ollut ehditty valita omaa valtuustoa. Samalle kannalle asettui aiemmin myös Helsingin hallinto-oikeus.
Fennovoima tipautti jo joulukuussa Ruotsinpyhtään pois mahdollisen ydinvoimalansa sijaintipaikkojen joukosta ja suunnittelee nyt voimalaa Pohjois-Suomeen Simoon tai Pyhäjoelle.
Fortum haluaisi rakentaa uuden voimalan Loviisan entisten ydinvoimalayksiköiden viereen.
TVO on kaavaillut omaa ydinvoimalaansa Olkiluotoon. Eurajoen Olkiluodossa toimi nykyään jo kaksi ydinvoimalaa, ja kolmannen rakenteilla olevan yksikön pitäisi valmistua vuonna 2012. Hanke on pahasti myöhässä alkuperäisestä aikataulustaan.
Luvista tulossa poliittinen vääntö
Pekkarinen sanoi, että hänen mielestään tarvetta lisäydinvoimalle on, mutta hänen perusnäkemyksensä asiasta eivät ole muuttuneet. Pekkarinen on aiemmin kannattanut luvan antamista yhdelle hakijalle.
Lupien myöntämisestä ja niiden lukumäärästä on käyty tiukkaa poliittista vääntöä. Kokoomuksen mielestä nykyhallitus voisi antaa luvan uuden ydinvoimalan rakentamiseen kaikille kolmelle hakijalle, mutta vihreät eivät antaisi lupaa yhdellekään.
Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) sanoi perjantaina, että KHO:n päätös antaa mahdollisuuden päättää mahdollisesta ydinvoiman lisärakentamisesta jo ennen juhannusta.
Vanhasen mukaan valitusten hylkäämiseen näin nopeasti ei ollut varauduttu. Nyt työ- ja elinkeinoministeriön esitystä voidaan käsitellä hallituksessa jo maaliskuussa, kun aiemmat kaavailut tähtäsivät huhtikuulle.
Alun perin hallituksen piti tehdä periaatepäätös kaikista kolmesta ydinvoimahankkeesta jo vuodenvaihteessa.
Tätä artikkelia on kommentoitu 5 kertaa
5 vastausta artikkeliin “Lisäydinvoiman rakennusluvat eduskunnan käsittelyyn keväällä”
Mihin, kenelle ydinvoimaa, meneekö kaikki Suomen
kehitysinvestoinnit älyttömien ydinvoimaloiden rahoittamiseen.
Suomi tarvitsee investointirahoja kehittämiseen ja uuden luomiseen.
Rakentakoot Norjalaiset ja Ruotsalaiset omia ydinvoimaloitaan
Meillä on vesienergiaa riittävästi, kun paperiteollisuus ei tarvitse enää niin paljon Sähköenergiaa.
Lilius ei myöskään tarvitse opitoitaan, kun ei saa rakenteillaolevaakaan ydinvoimalaitosta valmiiksi aikataulun mukaisesti.
Parasta olisi odottaa, että saataisiin selville rakeinteilla olevan laitoksen todellinen hinta. Saattaa nousta 3 miljardilla, jos areva voittaa välimiesoikeuden. Siinä menee teollisuuden voima konkurssiin, että rytisee. Turha puhua ydinvoiman edullisuudesta, kun kustannuksista ei ole harmainta hajua. Kotimaisuuskaan ei ole kummoista, uraani nigeriasta, työmiehet puolasta, suunnittelu ranskasta.
Hip hurraa ja kiiruusti paljon lisää ja nyt on luvat saatavana tarjouksesta 99, että halpaa on?
Kyllä ydinvoimaa tarvitaan. Ainakin siihen mihin nykyisenkin pommin rakentamiseen eli vaalirahoituksen tukemiseen. Lisäksi yhteistyökumppanit ja tilaajatahojen optiot vaativat runsaasti lisää ulkomaista halpaa ja verotonta työvoimaa Suomeen. Varsinkin kun nyt näyttää siltä että käänteisen alvin takia tulee tosi suuri takapakki. nähden.
Annetaan lupa kaikille ja muutetaan systeemi vielä niin että kyseessä on pelkkä ympäristölupamenettely. Ai niin, ydinvoima ei saastuta. Eli normaalinen rakennuslupakäytäntö jos maat on kaavoitettu voimalaitosrakentamiseen. Kohta meillä on kaikissa kunnissa ydinvoimala. Ja päästöt pelkkä nolla.
Ostaako ydinvoima Kepun? Pääseekö Maukka naisten ohi ja jääkö Kepun naiset kakkoseksi? Metsän omistajille jää risut käteen ja niistä ei maksa kukaan mitään. Ohittaako vihreät kepun valtapelissä? Voittaako raha tällä kierroksella kaiken?