Tutustu nyt Rakennuslehteen 1 kk veloituksetta!

Lehdet: Energiayhtiöt haluavat sähkölinjat maan alle

Energiayhtiö Vattenfall esittää, että kaikki sähköjohdot kaivettaisiin Suomessa mahdollisimman pian maan alle. Ainakin Fortum kannattaa ajatusta, kertoivat Kaleva, Turun Sanomat ja Väli-Suomen sanomalehdet lauantaina.

Energiayhtiö Vattenfall esittää, että kaikki sähköjohdot kaivettaisiin Suomessa mahdollisimman pian maan alle. Ainakin Fortum kannattaa ajatusta, kertoivat Kaleva, Turun Sanomat ja Väli-Suomen sanomalehdet lauantaina.

Kuuntele juttu

Vattenfall Oy:n toimitusjohtaja Hannu Kostiainen toivoo, että eduskunta vaatisi energiayhtiöitä siirtämään sähköjohdot säävarmaan maakaapeliin nykyistä nopeammin. Nykymenolla kaapelointi valmistuisi vasta noin 2040. Kostiainen ei kaipaa valtiota tukemaan kaapelointia.

Miljardien eurojen kustannukset eivät Kostiaisen mukaan vaikuttaisi pitkälle ajalle jaettuna suuresti kuluttajan sähkölaskuun. Vattenfall on jo aloittanut oman siirtymisensä maakaapeleihin.

Tähän asti useimmat sähköntoimittajat ovat pitäneet maakaapeleita kalliina kaukaisen tulevaisuuden hankkeena. Syynä mielenmuutokseen ovat kesän myrskytuhot, joista on aiheutunut yksin Vattenfallille jo seitsemän miljoonan euron tappiot.

Vattenfall on Suomen sähkömarkkinoiden kakkonen valtioenemmistöisen Fortumin jälkeen.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Lehdet: Energiayhtiöt haluavat sähkölinjat maan alle”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat