Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Kirkkonummen kunnantalon peruskivi muurattu

Kirkkonummen keskustaan toteutettavan uuden kunnantalon peruskivi on muurattu keskiviikkona 6. lokakuuta. Kattokerroksineen viisikerroksiseksi kohoavan kunnantalon kerrosala on 6 972 neliötä. Rakennuksen pääarkkitehtina toimii Pekka Mäki Sigge Oy:stä ja pääurakoitsija on Peab Oy. Rakennuksen rakennuttaa Kuntien eläkevakuutuksen omistama kiinteistöyhtiö Kiinteistö Oy Kirkkonummen Kunnantalo.

Kirkkonummen keskustaan toteutettavan uuden kunnantalon peruskivi on muurattu keskiviikkona 6. lokakuuta. Kattokerroksineen viisikerroksiseksi kohoavan kunnantalon kerrosala on 6 972 neliötä. Rakennuksen pääarkkitehtina toimii Pekka Mäki Sigge Oy:stä ja pääurakoitsija on Peab Oy. Rakennuksen rakennuttaa Kuntien eläkevakuutuksen omistama kiinteistöyhtiö Kiinteistö Oy Kirkkonummen Kunnantalo.

Kuuntele juttu

Kirkkonummen kunta tulee kunnantaloon vuokralaiseksi, mutta se on samalla yhtiössä osaomistajana. Kunnantalon arvioitu kokonaiskustannus on 21 miljoonaa euroa ja rakennusurakan 16 miljoonaa euroa.

Runsaan vuoden kuluttua on edessä lähes 200 Kirkkonummen kunnan työntekijän muutto uuteen taloon. Samalla myös kunnan toimielimet saavat uudet neuvottelutilat kokouksilleen. Kuntalaisten ja asiakkaiden kannalta palveluiden saatavuus yksinkertaistuu, kun lähes kaikki toiminnot löytyvät saman katon alta. Tällä hetkellä kunnan hallinnollista ja asiakaspalveluhenkilöstöä työskentelee 12 eri osoitteessa.

”Modernia tulkintaa”

Arkkitehti Pekka Mäki tunnetaan myös kansainvälisesti. Mäki on ollut mukana suunnittelemassa muun muassa maailman parhaaksi rakennukseksi vuonna 2001 valittua Suomen Berliinin suurlähetystöä. Hän toimi myös Åbo Akademin Arkenin pääsuunnittelijana.

”Arkkitehtuurissa on pyritty moderniin tulkintaan. Rakennuksen julkinen luonne korostuu, kun rakennukseen noustaan portaita pitkin. Uuden kunnantalon julkisivumateriaalina on punatiili. Lisäksi lasipinnat ja perforoidut kupariverhot jäsentävät rakennusmassaa. Kattokerros käsitellään kuparilla”, Mäki kertoo.

Yhdyssilta yhdistää Senaattoriin

Uusi rakennus liittyy niin sanottuun Senaattori-kiinteistöön ja siinä sijaitseviin yhdyskuntatekniikan tiloihin toisen kerroksen kohdalla lasisen yhdyssillan välityksellä. Ajo kellarin paikoitus- ja aputiloihin kulkee jatkossa Senaattori-kiinteistön kautta. Sisääntulokerrokseen sijoittuu kahvila-ravintola, joka palvelee myös ulkopuolisia asiakkaita.

Uudessa rakennuksessa voidaan nykyistä paremmin huomioida liikuntaesteisten tarpeet, energiansäästökysymykset, kierrätys ja muut tämän päivän tärkeät rakennustekniset seikat.

Kirkkonummen ensimmäinen pysäköintitalo

Keskiviikkona 6. lokakuuta on vietetty myös kunnan keskustan pysäköintitalon harjannostajaisia. Pysäköintilaitosta ja tulevaa kunnantaloa on suunniteltu ja osin rakennettukin rinta rinnan. Pysäköintitalon rakennustyöt alkoivat vuoden alussa. Työmaa sijaitsee K-Senaattorin kupeessa rautatieaseman viereisellä puolella.

Pysäköintilaitokseen tulee noin 380 autopaikkaa ja se palvelee niin lähikortteleiden autopaikoitustarvetta kuin liityntäliikennettä. Pysäköintitalo valmistuu loppuvuodesta 2010. Pysäköintitalon kokonaiskustannus on ollut 5,2 miljoonaa euroa, ja se on myös Kiinteistö Oy Kunnantalon rakennuttama.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Kirkkonummen kunnantalon peruskivi muurattu”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat