Rakennuskustannukset nousussa vuoden alussa
Rakennuskustannukset jatkoivat nousuaan vuoden 2011 alkajaisiksi. Rakennuskustannusten kokonaisindeksi kipusi 0,4 prosenttia viime vuoden joulukuusta tammikuuhun 2011 ulottuvalla kuukauden jaksolla. Työpanosten hinnat kohosivat 0,4 prosenttia ja tarvikepanosten hinnat 0,3 prosenttia. Muiden panosten hinnat nousivat 0,7 prosenttia, kun etenkin jätemaksut kallistuivat voimakkaasti. Nämä tiedot käyvät ilmi Tilastokeskuksen rakennuskustannusindeksistä.

Rakennuskustannukset jatkoivat nousuaan vuoden 2011 alkajaisiksi. Rakennuskustannusten kokonaisindeksi kipusi 0,4 prosenttia viime vuoden joulukuusta tammikuuhun 2011 ulottuvalla kuukauden jaksolla. Työpanosten hinnat kohosivat 0,4 prosenttia ja tarvikepanosten hinnat 0,3 prosenttia. Muiden panosten hinnat nousivat 0,7 prosenttia, kun etenkin jätemaksut kallistuivat voimakkaasti. Nämä tiedot käyvät ilmi Tilastokeskuksen rakennuskustannusindeksistä.
Vuositason tarkastelussa rakennuskustannukset nousivat vuoden 2011 tammikuussa 2,5 prosenttia vuoden 2010 tammikuusta. Rakentamisen työkustannukset nousivat vuoden aikana 0,4 prosenttia, rakennustarvikkeiden hinnat 3,8 prosenttia ja muiden kustannusten hinnat 2,3 prosenttia.
Betoniteräs kallistunut eniten vuodessa
Kuukausitason tarkastelussa yksittäisistä tarvikepanoksista eniten kallistui kyllästetty puutavara, jonka hinta nousi 2,8 prosenttia. Alakattojen hinta kallistui 2,7 prosenttia ja maalien hinta 2,4 prosenttia. Kyllästetyn puutavaran ja alakattojen hinnat ovat nousseet melko paljon myös vuositasolla. Molemmat ovat kallistuneet vuodessa 6,3 prosenttia.
Tarvikkeista voimakkaimmin kuukauden aikana tippui väliseinärankojen hinta, 3,5 prosenttia. Sen hinta ei kuitenkaan ole vuodessa halventunut kuin 1,5 prosenttia. Lämmöneristeiden hinta painui 1,6 prosenttia kuukaudessa, viemäriputkien hinta 1,5 prosenttia ja sähköjohtoteiden hinta samoin 1,5 prosenttia. Vuositasolla niiden hinnat ovat kuitenkin liikkuneet eri suuntiin, sillä lämmöneristeet ovat kallistuneet 2,8 prosenttia, kun taas viemäriputket ovat halventuneet 1,3 prosenttia ja sähköjohtotiet 2,1 prosenttia.
Vuoden aikana eniten kallistuneita rakennustarvikkeita ovat betoniteräs, sähköjohdot ja sahapuutavara. Betoniteräksen hinta on noussut 35,5 prosenttia, sähköjohtojen hinta 20,4 prosenttia ja sahapuutavaran hinta 16,3 prosenttia.
Jätemaksut nousivat 12,4 prosenttia kuukaudessa
Muiden panosten osalta selvästi suurin muutos tapahtui tammikuussa jätemaksujen hinnassa. Jätemaksut kallistuivat kuukauden aikana peräti 12,4 prosenttia. Nousuprosentti oli sama myös vuositasolla.
Rahoituksen hinta jatkoi jo edelliskuukausina nähtyä voimakasta nousua. Rahoituksen kustannukset kipusivat kuukaudessa 1,7 prosenttia. Vuositason tarkastelussa rahoituksen kustannukset ovat nousseet 6,6 prosenttia vuodessa.
Myös työmaan energian osalta hintojen suunta oli edelleen ylös. Työmaan energian hinta nousi 0,4 prosenttia kuukaudessa ja vuositasolla nousua on kertynyt jo 8,9 prosenttia.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Rakennuskustannukset nousussa vuoden alussa”