Monet kiinteistönhaltijat laiminlyövät sähköasennusten määräaikaistarkastukset
Useiden liiketilojen ja maatalousrakennusten ikääntyvät sähköasennukset ovat jääneet tarkastamatta, vaikka laki vaatii tarkastuksia 5-15 vuoden välein. Kuluneista tai viallisista sähköasennuksista voi syttyä tulipalo. ”Kun tulee lisäkuormitusta tai sähköasennukset menevät rikki, riskit paloon kasvavat”, Sähkö- ja teleurakoitsijaliiton tekninen johtaja Esa Tiainen kertoo.

Useiden liiketilojen ja maatalousrakennusten ikääntyvät sähköasennukset ovat jääneet tarkastamatta, vaikka laki vaatii tarkastuksia 5-15 vuoden välein. Kuluneista tai viallisista sähköasennuksista voi syttyä tulipalo. "Kun tulee lisäkuormitusta tai sähköasennukset menevät rikki, riskit paloon kasvavat", Sähkö- ja teleurakoitsijaliiton tekninen johtaja Esa Tiainen kertoo.
Suurin osa sähköpaloista johtuu ihmisen toiminnasta, mutta palo voi myös syttyä, jos esimerkiksi löysä liitos kuumenee ja syntyy oikosulku. Sähköpaloissa kuolee vuosittain parikymmentä ihmistä.
Suomessa tehdään alle 3000 määräaikaistarkastusta vuosittain, kun Sähkö- ja teleurakoitsijaliiton mukaan tarvittava määrä olisi kolminkertainen. Myös Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesista arvioidaan, että tarkastuksia pitäisi tehdä huomattavasti enemmän.
Tilannetta on mahdotonta valvoa, koska vain isot sähkölaitteistot ja erityiskohteet ovat rekisterissä. ”Pienien kohteiden osalta tilanne on varmasti aika huono, turvallisuusinsinööri Markku Suvanto Tukesista sanoo.
Kiinteistönhaltijan pitäisi itse huolehtia tarkastusten tilaamisesta. Tiainen ja Suvanto arvioivat, että monet eivät tiedä laissa määrätystä velvoitteesta. Apua tähän on saatu palotarkastajilta, jotka ovat kiinnittäneet asiaan huomiota palotarkastuksissa.
Vuonna 2009 tarkastetuissa kohteissa noin 11 prosentissa havaittiin vakavia asennusvirheitä, ja jonkinlaisia puutteita tuli esiin 76 prosentissa tarkastuksista.
Tarkastuksia suositellaan koteihinkin
Laki edellyttää vain muiden kuin asuinrakennusten tarkastamista. Suvanto ja Tiainen suosittelevat kuitenkin tarkastuksia myös vanhempiin omakotitaloihin ja kerrostaloihin, jos sähköille ei ole tehty mitään rakentamisen jälkeen. Nykypäivää eivät enää vastaa 60- ja 70-luvuilla tehdyt sähköasennukset.
”Laitteiden määrä on kasvanut. Voi käydä niin, että johdot eivät enää kestä ylikuormitusta. Lisäksi kaikki vanhenee. Johtojen eristeetkään eivät ole ikuiset”, Tiainen sanoo.
Omakotitalossa tarkastus maksaa muutama sata euroa. Turvallisuuden lisäksi voidaan parantaa sähköjen käytettävyyttä ja monesti myös energiatehokkuutta. Sähkönkulutusta voi lisätä esimerkiksi rikkoutunut termostaatti.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Monet kiinteistönhaltijat laiminlyövät sähköasennusten määräaikaistarkastukset”